Aktualności/komunikaty

Jak postępować w czasie mrozów

MRÓZ- stan pogody, kiedy temperatura powietrza na otwartej przestrzeni (na wysokości 2 metrów nad gruntem) jest niższa od temperatury zamarzania wody (0 °C) w normalnych warunkach, utrzymujący się przez okres dłuższy niż jedną dobę.

Występuje kilka stopni nasilenia mrozu:

1) lekki mróz: 0˚C do −3,5 °C

2) umiarkowany mróz: −3,6 do −6,5 °C

3) silny mróz: −6,6 do −11,5 °C

4) bardzo ostry mróz: poniżej −11,5 °C

ODMROŻENIE- uszkodzenie skóry, powstające w wyniku działania na nią niskiej temperatury. Rozległość uszkodzenia skóry zależy od temperatury otoczenia oraz czasu, w jakim skóra była poddana działaniu niskiej temperatury.

Głębokość odmrożenia:

- I stopień charakteryzuje się przejściowymi zaburzeniami w krążeniu krwi w skórze, bólem, często silnym, bladością lub sinoczerwonym zabarwieniem skóry, obrzękiem, pieczeniem i świądem skóry.

- II stopień odmrożenia to pojawiające się na skórze pęcherze z płynem surowiczym,

- III stopień – martwica powierzchowna skóry

- IV stopień – martwica głęboka, której ulegają np. palce, uszy lub nos. W takim przypadku może dojść do samoistnej amputacji odmrożonej części ciała.

 

WYCHŁODZENIE- jest stanem gdy temperatura wewnętrzna ciała spada poniżej 35°C. Objawami wychłodzenia są: zaburzenia świadomości do śpiączki włącznie, powolna mowa, poczucie wyczerpania, zaburzenia mowy

 

PAMIĘTAJ!

- ubieraj się ciepło, w kilka warstw odzieży tak, by łatwo było zdjąć sweter, gdy się spocisz w trakcie np. wysiłku. Załóż kalesony, kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nieprzemakalne buty,

- nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą, 

 - zabezpiecz skórę twarzy i rąk przed mrozem (tłustym kremem, nie należy używać nawilżającego!)

- powiedz komuś (rodzinie, lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu) dokąd idziesz. Oszacuj czas jaki ciebie nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić: przysypane śniegiem ścieżki. Nie zapomnij odmeldować się po powrocie, że wróciłeś, by uniknąć niepotrzebnych alarmów!!

- nie należy wybierać się na zimowe wycieczki samemu. W grupie jest bezpieczniej.

- nie trzeba chodzić tam, gdzie jest niebezpiecznie.

- nie forsuj się. Idąc w głębokim śniegu należy się zmieniać na prowadzeniu. Torowanie drogi przecieranie szlaku - jest bardzo męczące.

- kiedy popsuje się pogoda, poczujemy się zmęczeni, głodni, coś nam zacznie dolegać nie wychodźmy na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.

- odmrożone palce można włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody.

- w przypadku dużych odmrożeń należy udać się do lekarza.


ZAWSZE, w trakcie silnych mrozów, jeśli zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego zainteresuj się tą osobą, sam udzielając jej pomocy lub poinformuj odpowiednie służby o zaistniałej sytuacji, dzwoniąc pod numer 112.

Wszelkie informacje dotyczące zachowania w czasie okresu zimowego znajdują się pod adresem: http://rcb.gov.pl/wp-content/uploads/2011/01/poradnik_zima1.pdf

 

Dodatkowe informacje