Relacja ze spektaklu

Cieszyn oczami przedszkolaków

W dniach 21 i 22 maja 2010 r. dzieci z cieszyńskich przedszkoli publicznych wystąpiły na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie przedstawiając spektakl pt. „Cieszyn moje miasto”. Miały ku temu sposobność już po raz drugi w ramach projektu „Edukacja przedszkolna szansą na lepszy start szkolny”, realizowanego w cieszyńskich przedszkolach publicznych, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W tym roku przewodnim tematem spektaklu był Cieszyn, którego przeszłość i teraźniejszość przedstawiona została w jedenastu odsłonach. Całość rozpoczęła prezentacja multimedialna o Cieszynie, opracowana na potrzeby koncertu, dająca moment refleksji i zadumy nad tym, co naprawdę sprawia, że Tu mieszkamy, pracujemy, żyjemy, by później, w teatralnych występach, widzowie mogli przekonać się i podziwiać, jakie efekty uzyskuje się w pracy z najmłodszymi Cieszyniakami.

Historia, nasze korzenie, to wartość sama w sobie, dlatego dzieci zabrały nas na legendarne spotkanie trzech braci, pokazały jak Czarna Księżna spełnia biednych marzenia, jak dobra Zuzanka z utopcami uratowała ludzi przed potopem, a Ondraszek po zbójnicku radził sobie z ludzką biedą i ja to się stało, że na naszej ziemi wyrósł zielony kwiatek zwany „Cieszynianką”. Dzieci przedstawiły też sceny znad Olzy, w której ciągle słychać życie i kolorowy kurzy targ w formie zabawnej opowieści o kogucie romantyku. Krok po kroku zbliżając się do współczesności zobaczyliśmy jak dokonano symbolicznego przecięcia szlabanu na przejściu granicznym i ważne osoby związane z tym wydarzeniem, a niedaleko przejścia, w rytmie walca, ukazał się kwitnący szlak magnolii. Różnorodność zaprezentowanej tematyki dopełnił świat cieszyńskich zakładów pracy, w których było głośno, kolorowo i słodko, a całość spektaklu zakończyła ceremonia cieszyńskiego wesela z przyśpiewkami, ludowymi tańcami i kapelą.

Spektakl pokazał zjawiskowe i niepowtarzalne umiejętności naszych małych cieszyńskich aktorów, które kształtowane były w każdym przedszkolu podczas trzymiesięcznych przygotowań. Każde działanie teatralne wymaga różnorodności zachowań scenicznych, pokonania nieraz wewnętrznych barier, by móc w końcu zaistnieć na scenie. Nam się to udało i stwierdzam z ogromna radością w sercu, że cieszyńskie przedszkolaki wykonały zadanie w 100 procentach. Miło jest nam, że na nasze spektakle dotarli nie tylko rodzice dzieci występujących, ale dzieci nie objęte oddziaływaniem przedszkolnym. Komplety na widowni potwierdziły, że przedsięwzięcie to znalazło swoje miejsce w kulturalnej rzeczywistości miasta.

mgr Czesława Itner
Koordynator zadania