Podsumowanie

Pod taką nazwą realizowany jest w jedenastu cieszyńskich przedszkolach publicznych projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Głównym celem projektu jest poszerzenie i urozmaicenie oferty edukacyjnej tych placówek, co stanowić ma odpowiedź  na potrzeby edukacyjne i rozwojowe jakie napotykają dzieci w wieku przedszkolnym.

Projekt przeszedł pozytywnie zarówno ocenę formalną jak i merytoryczną.  Całkowity koszt realizacji projektu w okresie od 1 lutego 2011 r. do 31 stycznia 2013 r. wyniósł 1 025 542,35 zł z czego 1.010.159,22zł to dotacja rozwojowa przyznana z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, natomiast 15 383,13zł to wkład własny wnioskodawcy czyli środki jakie na realizację projektu przekaże gmina Cieszyn.

Projekt „Przedszkole miejscem zabaw i wszechstronnego rozwoju” zakłada przede wszystkim organizację dodatkowych zajęć dla dzieci prowadzonych przez nauczycieli lub specjalistów z dziedzin, które obejmuje zakres tematyczny projektu.  Zajęcia ujęte zostały w 2 grupy tematyczne. Pierwszą stanowią zajęcia ogólnorozwojowe, których głównym założeniem jest kształtowanie i rozwijanie umiejętności manualnych, sprawności ruchowej i wrażliwości muzycznej przedszkolaków, rozwijanie postaw twórczych oraz poszerzanie wiedzy dzieci w wieku przedszkolnym. Znajdują się wśród nich zajęcia plastyczne, muzyczne i z języka angielskiego. Druga grupa zajęć nastawiona jest na korygowanie wad postawy i usprawnianie mowy dziecka. Od września 2011r. uruchomiono dodatkowe zajęcia z logopedą  oraz zajęcia wsparcia psychologiczno-pedagogicznym z psychologiem. Uruchomienie dodatkowych zajęć było możliwe w wyniku uzyskanych oszczędności w budżecie projektu  związku z przeprowadzonymi postępowaniami przetargowymi. Na uruchomienie dodatkowych zajęć uzyskano zgodę Urzędu Marszałkowskiego. W czerwcu 2012 udział w projekcie zakończyło 183 dzieci (92K i 91M). Natomiast we wrześniu 2012r. przeprowadzono rekrutację uzupełniającą do projektu w wyniku której do projektu przystąpiło 168 dzieci (K82 i M86) w wieku 3-5 lat oraz 10 sześciolatków (K5 i M5). Podsumowując można stwierdzić, że od początku realizacji ww. projektu we wszystkich organizowanych zajęciach wzięło udział 1085 dzieci. W całym projekcie zrealizowano 25057 godzin  w tym: 5712 godzin dodatkowych zajęć z języka angielskiego, 2856 godzin dodatkowych zajęć z plastyki, 3192 godzin dodatkowych zajęć umuzykalniających, 1875 godziny zajęć wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, 2338 godzin zajęć gimnastyki korekcyjnej, 6831 godzin zajęć korygujących wady wymowy oraz  2258 godzin zajęć teatralnych.

Wymienione wyżej zajęcia prowadzone były we wszystkich przedszkolach publicznych gminy Cieszyn, w różnym zakresie i wymiarze. Decyzję o tym które z nich realizowane były w danym przedszkolu podejmowali dyrektorzy tych placówek kierując się szczególnymi potrzebami dzieci, uczęszczających do kierowanych przez nich placówek.

 

Wszystkie działania podejmowane w ramach projektu zmierzają do zapewnia dziecku płynnego i bezstresowego przejścia ze szczebla edukacji przedszkolnej do szkoły, a rodzicom pokazują jak ważnym etapem dla prawidłowego rozwoju ich dzieci jest edukacja przedszkolna.