Konkurs fotograficzny


Konkurs fotograficzny dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego


Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji oraz Kongres Polaków w RC z przyjemnością informują o uzyskaniu dofinansowania na projekt badawczy pt. Dziedzictwo kulturowe jako klucz do tożsamości pogranicza polsko-czeskiego na Śląsku Cieszyńskim. W 1200-lecie Cieszyna (Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej RC-RP 2007-2013 w Euroregionie Śląsk Cieszyński). W związku z tym ogłasza się rozpoczęcie konkursu fotograficznego pt. Jeżeli myślę Śląsk Cieszyński, to myślę o…. Konkurs jest otwarty dla wszystkich fotografujących Śląsk Cieszyński. Jego celem jest ukazanie wielokulturowości Śląska Cieszyńskiego poprzez przedstawienie wyobrażeń na temat postaci, obiektów, sytuacji czy wydarzeń związanych z codziennym życiem mieszkańców regionu.

Zdjęcia należy nadsyłać od 1 sierpnia 2009 roku do 31 grudnia 2009 roku na adres Organizatorów: Uniwersytet Śląski, WEiNoE, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, ul. Bielska 62, pok. 17, 43-400 Cieszyn lub Kongres Polaków w Republice Czeskiej, Komeńskiego 4, 737 01 Czeski Cieszyn, z dopiskiem: konkurs fotograficzny Jeżeli myślę Śląsk Cieszyński, to myślę o…. Laureaci otrzymają nagrody finansowe i rzeczowe oraz możliwość udziału w planowanej wystawie pokonkursowej prezentowanej po obu stronach Olzy. Prosimy o zapoznanie się ze szczegółowym regulaminem konkursu na stronach internetowych Organizatorów: www.weinoe.us.edu.pl; www.polonica.cz. Serdecznie zapraszamy do udziału!



Kolejny grant polsko-czeski


Co to znaczy być Ślązakiem cieszyńskim? Jakie postawy wykazują mieszkańcy ziemi cieszyńskiej wobec przeszłości swojego regionu i jego tradycji? Jaki charakter ma codzienne życie przy granicy? Na te i na inne pytania będą starali się odpowiedzieć uczestnicy wspólnego polsko-czeskiego grantu unijnego realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej RC-RP 2007-2013 w Euroregionie Śląsk Cieszyński. W projekcie zatytułowanym Dziedzictwo kulturowe jako klucz do tożsamości pogranicza polsko-czeskiego na Śląsku Cieszyńskim. W 1200-lecie Cieszyna, biorą udział pracownicy Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji oraz Kongresu Polaków w Republice Czeskiej. W trakcie jego trwania (od lipca 2009 r. do końca grudnia 2010 r.) przewiduje się m.in. organizację konkursu i późniejszej wystawy fotograficznej prezentowanej w lokalnych instytucjach kulturalnych i oświatowych, warsztaty dla młodzieży szkół średnich po obu stronach granicy dotyczące poczucia tożsamości, konferencję naukową i publikację z badań prowadzonych po obu stronach granicy. Celem tych wszystkich działań jest przybliżenie mieszkańcom pogranicza ich tradycji oraz wzbudzenie w nich refleksji nad własną tożsamością. Projekt ponadto ma się przyczynić do wzmocnienia kontaktów pomiędzy instytucjami, organizacjami i mieszkańcami po obu stronach granicy, poprzez aktywne uczestnictwo w wspólnych imprezach zakładanych w ramach projektu oraz uczestniczenie w istotnych dla regionu obchodach " 1200-lecia legendarnego założenia miasta Cieszyna".