• Halerze Kazimierza II ze zbiorów MSC
    Halerze Kazimierza II ze zbiorów MSC
  • Panorama Cieszyna,<br /> miedzioryt D. Meissnera <br />z dzieła Sciographia cosmica, <br />Norymberga 1637 r, <br />ze zbiorów MSC, f<br />ot. D. Dubiel
    Panorama Cieszyna,
    miedzioryt D. Meissnera
    z dzieła Sciographia cosmica,
    Norymberga 1637 r,
    ze zbiorów MSC, f
    ot. D. Dubiel

Okres Piastowski

Z położonego u stóp zamku podgrodzia stopniowo wykształciło się wczesnośredniowieczne miasto, w XIII w. lokowane na prawie niemieckim z Lwówka Śląskiego. Po powstaniu ok. 1290 r. niezależnego księstwa cieszyńskiego miasto nadal się rozwijało, a jego centrum znajdowało się w okolicach dzisiejszego Placu Teatralnego. Ustrój miasta został dopełniony w 1374 r., kiedy Cieszyn otrzymał prawo magdeburskie, i w 1416 r., gdy cieszyński książę Bolko I nadał mieszczanom liczne przywileje. Historyczne centrum Cieszyna ukształtowało się ostatecznie w końcu XV w. Wtedy też miasto przeżywało okres rozkwitu. W XVI w. w Cieszynie (z przedmieściami) znajdowały się 262 domy, a mieszkało w nich prawie 2000 mieszkańców.

W połowie XVI w. książę Wacław III Adam przyjął protestantyzm jako wyznanie panujące w księstwie cieszyńskim, jego śladem poszła większość mieszczan. Jego syn i następca książę Adam Wacław w 1609 r. powrócił do kościoła katolickiego, jednak ostatni Piastowie nie angażowali się zbytnio w nawracaniu cieszyńskich poddanych na katolicyzm. Tocząca się w 1 połowie XVII w. wojna trzydziestoletnia dodatkowo niszczyła ich ziemie, nie oszczędziła także Cieszyna, który w 1645 r. został zajęty przez wojska szwedzkie. W 1653 r. wraz ze śmiercią księżnej Elżbiety Lukrecji skończył się okres piastowski w dziejach miasta.

Tekst: J. Spyra