
Muzeum Drukarstwa znów otwarte!
2022-06-01Projekt „Modernizacja Muzeum Drukarstwa w Cieszynie” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Działania 5.3. Dziedzictwo kulturowe, poddziałanie: 5.3.1. Dziedzictwo kulturowe - konkurs.
1 czerwca zostało ponownie otwarte Muzeum Drukarstwa! Jedno z najciekawszych miejsc w mieście można teraz odwiedzać codziennie według nowego harmonogramu. Serdecznie zapraszamy!
W Muzeum Drukarstwa znajdą coś dla siebie wszyscy zwiedzający, nie tylko miłośnicy czarnej sztuki. Aktualne godziny otwarcia są następujące (wejścia o pełnych godzinach):
- Poniedziałek-czwartek: 10:00-15:00;
- Piątek: 14:00-20:00;
- Sobota-niedziela: 11:00-18:00.
Muzeum Drukarstwa w Cieszynie powstało w roku 1996 w celu zachowania dóbr kulturowych i materialnych cieszyńskiego drukarstwa – jest to ukłon i upamiętnienie bogatych tradycji drukarskich na Śląsku Cieszyńskim.
Muzeum mieszczące się pod adresem ul. Głęboka 50 to magiczne miejsce, w którym przechował się klimat dawnych czasów. Udało się zachować typograficzną drukarnię z całym bogactwem czcionek, matryc, klisz chemigraficznych i drzeworytniczych, urządzeń i maszyn odlewniczych, urządzeń drukujących, pras dociskowych i urządzeń introligatorskich. Są też przykłady innych technik drukarskich.
Można tu zobaczyć nie tylko różne maszyny i urządzenia, ale też poznać ich zastosowanie w dawnych drukarniach. W czasie zwiedzania można zobaczyć kolejne etapy powstawania druku dawną, archaiczną metodą: od ręcznego układania tekstu z zastosowaniem pojedynczej litery, przez późniejsze składanie i odlewanie na maszynie, odbijanie na papierze, aż do końcowego etapu łączenia w postać książki.
Zasadą muzeum jest utrzymanie istniejących i doprowadzenie nowych nabytków do pełnej sprawności technicznej. Dziś można śmiało powiedzieć, że w Cieszynie znajduje się jeden z najlepiej zachowanych i najpełniejszych typograficznych zbiorów drukarskich.
Obiekt znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki, który jest tematycznym szlakiem turystyczno-kulturowym, łączącym obiekty związane z kulturą dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego.
W czasie remontu na zapleczu został dobudowany obiekt, w którym znalazła się winda. Dzięki temu usprawnieniu osoby z niepełnosprawnościami, podjeżdżając od ul. Stromej, mogą dostać się do muzeum.