
Cieszyn szykuje się do remontu i przebudowy Rynku
2022-06-02Projekt „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju – rozwój transgranicznej turystyki“ jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska Nr proj. CZ.11.2.45/0.0/0.0/18_029/0001831
Cieszyn szykuje się do remontu i przebudowy Rynku. Zadanie jest częścią większego projektu “Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju - rozwój transgranicznej turystyki”, który jest kolejnym wspólnym projektem realizowanym wspólnie z Czeskim Cieszynem. Prace poprzedzą badania archeologiczne.
Przetarg wygrała firma Wtórbet Sp. z o.o. z Bielska-Białej. Jednym z kryteriów było doświadczenie w pracach w zabytkowych przestrzeniach i zorganizowanie badań archeologicznych.
Co się zmieni na cieszyńskim rynku? Ważnym i wyczekiwanym przez mieszkańców elementem będzie zagospodarowanie zieleni tej istniejącej, ale także nowej. Posadzonych zostanie kilka nowych drzew. Udało się uzyskać zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na nowe nasadzenia w gruncie. Ponadto pojawi się zieleń w donicach. Mała architektura będzie utrzymana w stylu tej, która już funkcjonuje na wyremontowanej ul. Głębokiej. Prace konserwatorskie obejmą także fontannę św. Floriana.
Zakres robót budowlanych przewiduje ujednolicenie nawierzchni oraz likwidację podziału wysokościowego na jezdnie i plac. Jezdnia zostanie wyniesiona i zrównana z placem. Ponadto projekt obejmuje rozebranie istniejącej nawierzchni jezdni, placu i chodników. Na jezdni i placu przewiduje się wymianę konstrukcji drogowej oraz odtworzenie nawierzchni granitowej z wykorzystaniem materiału pochodzącego z rozbiórki. Chodniki wokół rynku projektuje się z płyt granitowych na nowej podbudowie. Płyty chodnikowe kamienne zostaną ułożone nieregularnie, nawiązując do istniejącego układu na ul. Głębokiej. Rozdział jezdni i chodnika wykonany zostanie z oporników granitowych – wtopionych. Szerokość chodników zostanie zmienna do min. 2m.
W obrębie płyty rynku umieszczone zostaną elementy małej architektury takie jak mobilne donice z zielenią, ławki, stojaki na rowery, kosze na odpady, słupki informacyjne.
Prace obejmą także poprawę istniejącej infrastruktury - zwiększenie m.in. zasilania pod odbywające się w tym miejscu wydarzenia kulturalne, społeczne i sportowe. Konieczne jest także zapewnienie odpowiednich warunków pod urządzenie do wyświetlanego na elewacji Ratusza mapping, który opowiadać będzie o historii cieszyńskiego tramwaju. Nie zabraknie także elementu łączącego wszystkie części projektu “Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju” - szyny tramwajowej biegnącej trasą, którą na początku XX w. kursował tramwaj po obu stronach Olzy.
Harmonogram uwzględnia podział zadania (badania archeologiczne oraz roboty budowlane) na dwa główne etapy:
- wewnętrzna płyta Rynku wraz z 1,5 m pasem jezdni,wykonanie przyłączeń oraz wbudowaniem szyny
- pozostała część zadania - jezdnia wraz z chodnikami.
Wartość zadania to 11 381 000 zł.