
Trwają badania archeologicznym na cieszyńskim Rynku
2022-07-01Dzisiaj (30 czerwca) minął czwarty dzień i chociaż to dopiero początek, już natrafiono na ciekawe odkrycia. Archeolodzy z firmy PPS Invictus pod kierownictwem Bożeny Chojnackiej wraz z pracownikami technicznymi pochodzącymi z terenu Śląska Cieszyńskiego działają na południowej części Rynku. Po zdjęciu dotychczasowej kostki granitowej (ułożonej w 1942 roku) odsłonięte zostały dwa duże pasy bruku z kamienia otoczakowego, znajdujące się po zewnętrznych stronach płyty Rynku, oraz jeden fragment w części południowej. Aktualnie są one czyszczone i dokumentowane z drona tak, aby po zakończonych pracach ziemnych stworzyć dokładny ich plan.
W części środkowej płyty Rynku odkryte zostały dwa fragmenty bruku starszego, zalegającego poniżej. Wstępne datowanie dwóch poziomów bruku zakłada, że te trzy pasy (zewnętrzne oraz południowy) najprawdopodobniej wykonane zostały w XIX wieku, natomiast dwa mniejsze fragmenty bruku starszego pochodzą z wieku XVIII. Potwierdzają to również znaleziska przedmiotów ruchomych - fragmenty fajek i naczyń ceramicznych (fot. 7, monety, guziki, plomba ołowiana oraz odważnik dukatowy (fot. 9).
W bezpośrednim sąsiedztwie fontanny odsłonięta została warstwa lub obiekt bardzo bogaty w ceramikę średniowieczną (fot. 6) z dużą ilością drewna, który wymaga dalszej eksploracji. W miejscu istnienia dawnej stacji benzynowej przy fontannie widoczny jest ciekawy, kolisty obiekt kamienny, który również będzie badany w dalszej kolejności.
Żar lejący się z nieba nie ułatwia pracy, jednak archeolodzy liczą na to, że badania będą postępowały sprawnie i efektywnie. W dalszym ciągu poszukiwane są osoby do pracy i wolontariatu! Osoby chętne proszone są o kontakt bezpośrednio z archeologami codziennie pracującymi na Rynku.
Proszę oczekiwać kolejnych wieści z wykopalisk!
Zofia Jagosz-Zarzycka
Dział Archeologii Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie