
Badania archeologiczne na cieszyńskim Rynku cz. IV
2022-07-28Rynek zawsze kojarzy się ze spotkaniami towarzyskimi czy handlowymi. Miały one miejsce w dalekiej przeszłości i kontynuowane są do dzisiaj. Odzwierciedleniem tych spotkań są zagubione na Rynku przedmioty, które teraz odnajdują archeolodzy. Wśród tych przedmiotów najczęściej gubione były drobne, obiegowe monety, ponieważ te o wyższych nominałach były znacznie bardziej pilnowane przez swoich właścicieli. Dotychczas monetą o najwyższym nominale, odnalezioną podczas badań wykopaliskowych na Rynku w Cieszynie, jest grosz praski Wacława króla Czech, za którego w średniowieczu można było kupić żywą kurę. Wśród znalezisk królują natomiast monety drobne o średnicy poniżej 10 mm: denary, denarki i halerze, których odnaleziono już kilkadziesiąt. Są to monety księstwa cieszyńskiego, księstwa opawskiego, Królestwa Polskiego, Królestwa Czech, Królestwa Węgier, Miasta Raciborza i inne. Różnorodność monet tu znajdowanych ma ścisły związek z ich wartością w kruszcu, która dzisiaj jużnie istnieje, a w przeszłości umożliwiała ich łatwą wymianę.
Numizmaty i ozdoby, które Państwu prezentujemy, to zabytki po wstępnej identyfikacji, nie poddane jeszcze zabiegom konserwatorskim. Jest to niewielka cześć tego, co już przekazano do zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Zostały one znalezione przez najwyższej klasy fachowca w swojej dziedzinie, dysponującego wysokiej jakości sprzętem poszukiwawczym.
Badania pod kierownictwem Bożeny Chojnackiej z PPS Invictus odsłaniają coraz większe partie wewnętrznej płyty Rynku, dlatego proszę oczekiwać kolejnych sprawozdań!
Pracownicy i współpracownicy Muzeum Śląska Cieszyńskiego
Fot. Krystian Firla MŚC
Halerz, Księstwo Cieszyńskie, Eufemia z synami, awers, fot. Krystian Firla
Halerz, Księstwo Cieszyńskie, Eufemia z synami, rewers, fot. Krystian Firla
Halerz, Księstwo Cieszyńskie, Kazimierz II, fot. Krystian Firla
Halerz miejski, Racibórz, fot. Krystian Firla
Halerz miejski, Opawa, fot. Krystian Firla
Węgry, Ludwik II Jagiellończyk, fot. Krystian Firla
Denar, Zygmunt I Stary, Kraków, fot. Krystian Firla
Brakteat z lilią, fot. Krystian Firla
Brakteat z orłem, fot. Krystian Firla
Aplikacja, sprzączka, fot. Krystian Firla
Ozdobna aplikacja, fot. Krystian Firla
Paciorek (1 cm), fot. Krystian Firla
Kurek, fot. Krystian Firla
Tłok pieczętny z herbem Radzic II, fot. Krystian Firla