
Badania archeologiczne na cieszyńskim Rynku cz. VII
2022-09-07Za nami już ponad dwa miesiące wykopalisk. Prace archeologiczne, prowadzone przez firmę Invictus, zakończone zostały w części południowej Rynku, dlatego teren ten został oddany firmie budowlanej Wtórbet i prowadzone są tam aktualnie roboty przygotowawcze pod budowę nowej nawierzchni. Działania archeologów zostały również zakończone w północno-zachodniej części płyty Rynku. Tam na przeważającej części zalegał średniowieczny bruk kamienny, który został zabezpieczony i zasypany. Teraz prace koncentrują się na arze sąsiadującym z fontanną od strony północnej.
Ci z Państwa, którzy obserwują wykopaliska na ogólnodostępnych kamerach internetowych czy spoza ogrodzenia, zauważyli zapewne, że teren, na którym odsłonięte zostały fundamenty piwnic pozostaje otwarty. W sumie odkryto w tym miejscu relikty trzech pomieszczeń podziemnych, z czego dwa ostatnie są w znacznie gorszym stanie od pierwszej piwniczki, prezentowanej w poprzednim sprawozdaniu. Mury piwnic 2 i 3 zachowały się szczątkowo do wysokości maksymalnej ok. 1 m. Wraz z fundamentami ścian niepodpiwniczonych tworzą jeden, niemal kwadratowy kompleks, którego fragment północno-wschodni został zniszczony przy budowie fontanny. Z zasypu wnętrz piwnic 2 i 3 wydobyto kolejne ciekawe zabytki – przede wszystkim zdobione kafle piecowe, metale z monetami na czele oraz ceramikę naczyniową.
Zapewne każdy zainteresowany sytuacją zastanawia się, jaki będzie dalszy los odkrytych piwnic... Otóż urzędnicy cieszyńskiego magistratu, świadomi historycznego znaczenia tych obiektów, rozważają różne ewentualności, łącznie z możliwością ich udostępnienia. Będą w tej kwestii prowadzone konsultacje z projektantami użytkowych pomieszczeń podziemnych, funkcjonujących na terenie kraju. W oczekiwaniu na ostateczną decyzję mury piwnicy pierwszej będą musiały zostać zabezpieczone szalunkiem lub też będą zasypane ziemią. Opady atmosferyczne, ale i bliskość maszyn budowlanych, zagrażają stabilności fundamentów i mogą spowodować ich osunięcie.
Prezentujemy Państwu najnowsze zdjęcia z badań archeologicznych i wybrane zabytki z Rynku, które po konserwacji i opracowaniu przekazane zostaną do zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Niebawem będziemy informować o kolejnych odkryciach.
Tekst i foto: Zofia Jagosz-Zarzycka
Dział Archeologii Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie
fot. 1. Zasięg kompleksu pomieszczeń odsłoniętych w trakcie badań archeologicznych na środku cieszyńskiego Rynku. Fot. Mikołaj Ostrowski PPS Invictus.
fot. 2. Prace badawcze w północno-zachodniej części płyty Rynku.
fot. 3. Obiekty drewniano-kamienne związane najprawdopodobniej z ciekiem wodnym płynącym przez plac. Na pierwszym planie drewniana rura wodociągowa ułożona w kierunku wylotu ul. Menniczej.
fot. 4. Profil nawarstwień historycznych na osi N-S z widoczną niecką po cieku wodnym.
fot. 5. Kafel piecowy z przedstawieniem husyty na koniu trzymającego kuszę
fot. 6. Kłódka, kleszcze, młotek i siekierka znalezione w obrębie piwnic
fot. 7. Dwie kości do gry wykonane z paliczków bydlęcych wypełnionych ołowiem