
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027
2023-05-3019 maja 2023 roku, Zarząd Województwa Śląskiego, uchwałą nr 1045/425/VI/2023 zatwierdził aktualizację Szczegółowego Opisu Priorytetów Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 wersja 002.
Zmiany wprowadzone w Szczegółowym Opisie Priorytetów programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 obejmują m. in. aktualizację listy wskaźników, uzupełnienie zapisów dotyczących pomocy publicznej, doprecyzowanie opisów działań jak również rozszerzenie listy beneficjentów. W ramach aktualizacji wprowadzono także korekty w zapisach dotyczących intensywności wsparcia oraz wprowadzono poprawki w tabelach finansowych. Dokument obowiązuje od 22 maja 2023 r.
Warto nadmienić, że jednym z punktów Programu Sprawiedliwej Transformacji jest Działanie FESL.10.24 Zwiększenie poziomu aktywności społeczności uczestniczących w procesie sprawiedliwej transformacji. W działaniu tym znajduje się wiele środków dedykowanych przedsiębiorstwom.
🔸Cel szczegółowy: FST.CP6.I - Umożliwienie regionom i ludności łagodzenia wpływających na społeczeństwo, zatrudnienie, gospodarkę i środowisko skutków transformacji w kierunku osiągnięcia celów Unii na rok 2030 w dziedzinie energii i klimatu oraz w kierunku neutralnej dla klimatu gospodarki Unii do roku 2050 w oparciu o porozumienie paryskie.
🔸 Wysokość alokacji UE (EUR): 41 000 000,00
Opis działania Przeprowadzenie procesu transformacji w sposób skuteczny i sprawiedliwy wymaga objęcia wsparciem całych społeczności lokalnych dotkniętych zmianami tj. osób zamieszkujących, uczących się lub pracujących na obszarze jednego z 7 podregionów województwa śląskiego określonych w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji (TPST).
W ramach Działania planuje się zwiększenie poziomu aktywności społeczności uczestniczących w procesie sprawiedliwej transformacji, poprzez realizację następującego typu projektu:
Typ 1. Działania na rzecz mieszkańców i obszarów uczestniczących w procesie sprawiedliwej transformacji. Zakres merytoryczny obejmować będzie m.in:
a. programy, działania i inicjatywy lokalne (oddolne) służące poprawie jakości życia, rozwojowi aktywności społecznej i akceptacji dla procesu transformacji i zmiany klimatycznej z wykorzystaniem potencjału lokalnego
b. rozwiązywanie problemów społecznych na danym obszarze, wsparcie grup najbardziej dotkniętych transformacją
c. zachowanie tożsamości lokalnej i regionalnej oraz więzi z historią i dziedzictwem przemysłowym, w tym zachowanie tożsamości społeczności górniczych i zadbanie o ciągłość minionych i przyszłych społeczności ze zwróceniem szczególnej uwagi na ich materialne i niematerialne dziedzictwo górnicze, w tym kulturę
d. animację mieszkańców danego obszaru w procesie zmiany społecznej, gospodarczej i środowiskowej
e. działania promujące równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, obejmujące opiekę nad osobami zależnymi i dziećmi, w tym zatrudnienie niań oraz opiekunek/-ów
f. kreowanie, promocja miejsc, przestrzeni produktów lokalnych czy wydarzeń
określających tożsamości lokalne/regionalne
g. tworzenie miejsc spotkań służących integracji mieszkańców danego obszaru takich jak np. „kluby seniora”, młodzieżowe, osiedlowe
h. promowanie zdrowego trybu życia, w tym działania o charakterze sportowym, rekreacyjnym, krajoznawczym (uzupełniająco, w powiązaniu z pozostałymi formami wsparcia)
i. przeciwdziałanie ubóstwu energetycznemu, działania edukacyjne i świadomościowe z zakresu zielonej gospodarki, ekologii
j. działania na rzecz zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego w proces transformacji regionu ze szczególnym uwzględnieniem roli kobiet (działania na rzecz włączenia kobiet w transformację regionu, wsparcie i promocja roli kobiet w procesie transformacji, działania poświęcone budowaniu potencjału kobiet jako lokalnych liderek, działaczek i animatorek)
k. wzmocnienie potencjału podmiotów III sektora działających na obszarze i na rzecz transformacji poprzez: podnoszenie kwalifikacji i kompetencji członków organizacji, wolontariuszy i obywateli pracujących na rzecz NGO, wsparcie rozwoju instytucjonalnego, działania świadomościowe i promocja idei społeczeństwa obywatelskiego w środowisku lokalnym (uzupełniająco, w powiązaniu z pozostałymi formami wsparcia).
Działanie będzie realizowane z uwzględnieniem zasad horyzontalnych (zgodnie z art. 9 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r.), a obowiązek ich stosowania wynika z Umowy Partnerstwa, programu oraz wytycznych. SZOP.FESL.002