.png)
Bezpieczne wakacje
2023-07-26Zbliża się półmetek wakacji a to dobry moment, by przypomnieć o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży, jak i całych rodzin. Podczas podróży, na łonie natury, w górach czy nad wodą dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych.
Gdy planujemy wakacyjny wyjazd, warto podjąć działania prewencyjne, które zapobiegną oszustwom. Przestroga powinna nami kierować, w przypadku wyboru oferty noclegowej. Zwracajmy uwagę na podejrzanie niskie ceny, które mogą być zamieszczane przez oszustów oferujących nieistniejące miejsca noclegowe. Nie mówiąc już nawet o wpłacaniu zaliczek za pobyt bez wcześniejszego sprawdzenia opinii o obiekcie. Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki można sprawdzić organizatorów i obiekty oferujące wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Warto minimalizować ryzyko oszustw, nie chcemy bowiem tracić pieniędzy przez nasze niedopatrzenie.
Prewencja to zdecydowanie słowo, które powinniśmy zapisać w naszym wakacyjnym notatniku. Nie inaczej jest w przypadku podróży samochodem. Aby nasza podróż przebiegła pomyślnie, warto zawczasu sprawdzić stan techniczny pojazdu, wcześniej zaplanować trasę, zadbać o wypoczynek przed podróżą. Podróżując transportem publicznym zachowajmy ostrożność w miejscach występowania dużego tłoku, trzymajmy przy sobie cenne przedmioty, pieniądze i dokumenty. Bądźmy ostrożni w kontaktach z nieznanymi osobami.
Wyjeżdżając na wakacje sprawdźmy czy zabezpieczyliśmy nasz dom/mieszkanie. Przede wszystkim zamykajmy drzwi i okna (również piwniczne i dachowe). Zabezpieczmy garaże i pomieszczenia gospodarcze, pamiętając przy tym o zakręcaniu zaworów z wodą i gazem. Nie zaszkodzi nawet poinformowanie sąsiadów o naszym wyjeździe, zostawiając im numer telefonu w razie potrzeby.
Wypoczywając za granicą również powinniśmy nabyć wiedzę o kraju, do którego się udajemy. Warto sprawdzić czy posiadamy wymagane dokumenty potrzebne przy przekraczaniu granicy. Warto mieć wiedzę na temat położenia placówek dyplomatyczno-konsularnych. Warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne, aby nie spotkała nas niemiła niespodzianka. Poinformujmy naszych bliskich o miejscu pobytu za granicą.
Wypoczynek w górach i nad wodą to częsty kierunek, jaki wybieramy podczas wakacji. Pamiętajmy o korzystaniu jedynie z wyznaczonych szlaków, strzeżonych kąpielisk i miejsc wyznaczonych do kąpieli. Wszelkie aktywności, dostosujmy do naszych umiejętności. Gdy planujemy udać się na szlak górski, zapoznajmy się z aktualnymi warunkami prognozą pogody. Przygotujmy przed podróżą posiłki i napoje, a także odpowiednie ubranie, obuwie i wyposażenie. Nie popisujmy się brawurą, korzystając z kąpieliska, przestrzegajmy znaków informacyjnych i regulaminu oraz stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika. Jak podaje Policja w samym lipcu 2023 zanotowano 63 przypadki utonięć (stan na 25 lipca).
Dane statystyczne wskazują, że najczęstszą przyczyną utonięć jest wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu, który powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji. Nawet niewielka ilość alkoholu może prowadzić do tragedii. Korzystajmy z właściwie wyposażonego sprzętu pływającego. Zwróćmy uwagę na zachowanie dzieci. Nie zostawiajmy ich bez opieki !
Uczulmy dzieci i młodzież na zagrożenia płynące z kontaktu z obcą osobą, sięgania po substancje psychoaktywne, czy zawierania nowych znajomości w sieci. Kontrolujmy czas i sposób korzystania z urządzeń elektronicznych, rozmawiajmy z nimi o cyberzagrożeniach, ochronie swoich danych osobowych, adresu zamieszkania, numeru telefonu.
Policja doradza, by pamiętać o numerach alarmowych (112), WOPR - Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe dla telefonów komórkowych (601 100 100). Zachęca również do zainstalowania bezpłatnej aplikacji RATUNEK. Jest to jedyna aplikacja zaaprobowana przez ochotnicze służby ratunkowe (GOPR, TOPR, MOPR, WOPR) i dołączona do oficjalnego systemu powiadamiana o zgłoszeniu wypadku.
Bądźmy rozważni i bezpiecznie spędzajmy czas wolny.
tekst: mat.pras / Robert Przybyłek, Biuro Spraw Społecznych
foto: canva