- Program dot. szczepień przeciwko HPV
- Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie sezonowej dla mieszkańców Cieszyna, którzy ukończyli 65 lat
- Program profilaktyki grypowej wśród osób dorosłych - szczepienie ochronne przeciwko grypie sezonowej osób powyżej 65 roku życia
- "Pilotażowy program profilaktyki próchnicy u dzieci 5-letnich, uczęszczających do cieszyńskich przedszkoli"
- Program profilaktyki wad postawy ciała uczniów klas I-III szkół podstawowych.
Program dot. szczepień przeciwko HPV
XLVII_500_18_szczepienia_HPV[2].pdf
Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u polskich kobiet, a statystyki dotyczące śmiertelności należą w tej dziedzinie do jednych z najgorszych w Unii Europejskiej. Rak szyjki macicy jest nowotworem unikalnym, ponieważ jedynie w jego przypadku zidentyfikowano konkretny czynnik wywołujący chorobę, czyli zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Identyfikacja HPV i jego typów umożliwiła stworzenie skutecznej szczepionki zapobiegającej zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego, co pozwoliło na wdrożenie w ramach pierwotnej profilaktyki raka szyjki macicy immunoprofilaktyki, czyli szczepień ochronnych. Jednak należy podkreślić, że zastosowanie szczepień chroni jedynie przed określonym typami HPV, a nie przed samym zachorowaniem na nowotwór szyjki macicy. W Polsce program profilaktyki zakażeń HPV jest realizowany przez szereg samorządów gminnych i powiatowych w ramach programów polityki zdrowotnej, przy czym szczepieniami objętych jest zaledwie ok. 5% populacji dziewcząt danego rocznika. Wskaźnik ten jest znacząco niższy niż w innych krajach Unii Europejskiej, gdzie wynosi – w zależności od kraju i modelu finansowania – od 32% do 73%. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w 2016 r. w Polsce zaszczepiono 24 094 osoby (w tym 22 710 poniżej 20 roku życia), a w województwie śląskim – 3 062 osoby (w tym 2 913 poniżej 20 roku życia).
Głównym celem programu jest zaszczepienie przeciwko HPV co najmniej 80% 12-letnich dziewcząt (które ukończyły 12. rok życia) z roczników objętych programem i mieszkających na terenie Gminy Cieszyn.
W perspektywie długoterminowej powinno przyczynić się do zmniejszenia liczby zachorowań na raka szyjki macicy, sromu, pochwy, odbytu oraz innych chorób związanych przyczynowo z zakażeniem określonymi typami wirusem brodawczaka ludzkiego, wśród mieszkańców Cieszyna. Przyjęty poziom podania szczepionek w populacji objętej programem jest skorelowany z założeniami WHO, według których dopiero zaszczepienie ok. 75% populacji docelowej pozwala na osiągnięcie tzw. efektu populacyjnego.