- Projekt „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju” - Przystanek 1
- Projekt „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju” - Przystanek 2
- Projekt „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju” – Przystanek 3
- Projekt „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju” – Przystanek 4
- Projekt „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju” – Przystanek 5
- Projekt „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju” – Przystanek 6
- Projekt „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju” – Przystanek 7
- Projekt „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju” – Przystanek 8
- Projekt „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju” – Przystanek 9
Projekt „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju” - Przystanek 1
Rusza „tramwaj” informacyjny
Jak brzmi miasto? Nie da się ukryć, że charakterystycznych dźwięków dostarcza przejeżdżający tramwaj. Zacznijmy się przyzwyczajać do tego wyobrażenia, bo już niebawem rusza realizacja jednego z najbardziej spektakularnych i wyczekiwanych projektów w historii Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Od wielu lat, a szczególnie ostatnich miesięcy, z hasłem „tramwaj” wiąże się wiele oddolnych i odgórnych inicjatyw.
Jedna z pierwszych akcji społecznych wiąże się z postacią Macieja Dembinioka, konesera tematyki cieszyńskiego tramwaju. W 2012 roku nawiązał on współpracę z urzędnikami cieszyńskiego magistratu, czego efektem jest symboliczna rekonstrukcja fragmentów torów, znajdująca się na płycie rynku. – Musimy pamiętać, że tramwaj był i może być nadal silną metaforą łączenia i integrowania ludzi, ich poglądów, ale i całych miast, choć w zasadzie wolę mówić: dwóch części jednego miasta”. Wtedy jeszcze nie myślałem o tym w tak dosłowny sposób, ale dziś wydaje się to szczególnie uzasadnione – wspomina Stanisław Kawecki, Sekretarz Miasta Cieszyna.
„Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju – rozwój transgranicznej turystyki” to oficjalna nazwa przedsięwzięcia, na które nadolziańskie miasta otrzymały niebagatelne wsparcie finansowe: Cieszyn – 6 393 215,02 zł, natomiast Czeski Cieszyn – 425 471,67 euro (co stanowi około 1 800 000 zł), a całkowita, łączna wartość zadań inwestycyjnych dla strony polskiej wynosi 24.089.658,94 zł brutto. W większości środki wydane zostaną na rewitalizację i uatrakcyjnienie takich miejsc jak: ulica Głęboka, także ul. Zamkowa, Rynek oraz budynek dawnej strażnicy granicznej przy Moście Przyjaźni, a po stronie czeskiej ul. Nádražní. O szczegółach opowiedziała w poprzednim wydaniu WR (nr 15, 17 lipiec 2020), Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Miasta Cieszyna.
- Tego „tramwaju” nie może zatrzymać nawet pandemia! – wspólnym głosem dodają burmistrzowie Cieszyna po obu stronach Olzy w odpowiedzi na uzasadnione pytania o losy budżetu miejskiego w czasach zbliżającego się kryzysu. – Kryzys nie dotknął nas, tylko cały świat. Natomiast tylko my w Cieszynie mamy teraz szansę, aby za kilka lat dysponować produktem promocyjnym z prawdziwego zdarzenia. W końcu pandemia będzie zwalniać, a nasze miasto może nieoczekiwanie przyspieszyć z rozwojem turystyki – prognozuje Staszkiewicz.
Mieszkańcy i przedsiębiorcy, którzy niechętnie wspominają wcześniejsze remonty, a wręcz woleliby o takich zapomnieć, stają przed kolejnym dylematem i obawami. Ważny i odważny głos w tej trudnej dla wszystkich sprawie zabrali radni, kierując do władz miejskich liczne pytania poprzedzone spotkaniami z przedsiębiorcami.
W celu zmniejszenia obaw, jak i negatywnych doświadczeń wcześniejszych remontów, burmistrzowie Cieszyna osobiście włączają się w nadzór nad pracami w terenie. – Musimy przekonać nie tylko oponentów, ale przede wszystkim mieszkańców spoza rejonów objętych remontem, że to nasza wspólna sprawa, nasze wspólne dobro i nasze wspólne sprawy. To w końcu nasza wspólna przyszłość - ta mała Ojczyzna i ta wewnątrz niej, mniejsza, ale szczególnie ważna, bo połączona wspólnym szlakiem turystyki miejskiej – podkreśla Przemysław Major, II Zastępca Burmistrza Miasta.
W różnych mediach, w tym w Wiadomościach Ratuszowych, prowadzone będą stałe relacje z postępów prac, tak, aby zapewnić wszystkim zainteresowanym aktualny dostęp do wiarygodnych informacji.
- Razem z Stanisławem Kaweckim, koordynatorem projektu „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju”, a zarazem Sekretarzem Miasta, będziemy głównymi „motorniczymi” tego projektu w obszarze zarządzania jakością realizacji kolejnych etapów prac i komunikacji z mieszkańcami oraz osobami zawodowo związanymi z centrum głównych działań inwestycyjnych. Będziemy chcieli, aby hasłem „Jesteśmy z Wami!” kierowali się nie tylko włodarze miasta, ale wszyscy mieszkańcy Cieszyna, gdyż ta inwestycja dotyczy nas wszystkich – zapewnia Przemysław Major.
Redakcja Wiadomości Ratuszowych włącza się do tej idei, nie tylko poprzez dostarczanie wyczerpujących informacji. Planujemy patronowanie inicjatywom, mającym na celu wspieranie tych, którzy odczują trudy zmieniającego się Cieszyna. Jesteśmy z Wami, bądźcie z nami.
Treść: