visitpoland.online - Cieszyn
Obraz przedstawiający Cieszyn
Segregacja oleju mat.pras Segregacja oleju mat.pras

Każdy Cieszyniak wie, że segregacja olejów jadalnych opłaca się

2021-10-18

Jak prawidłowo segregować oleje jadalne?

Czy wiesz, że praktycznie wszystkie oleje jadalne i tłuszcze używane w domu mogą być poddane recyklingowi, dzięki któremu mogą zostać wykorzystane ponownie? Niestety, często spotykaną praktyką jest wylewanie zużytego oleju do zlewu – może to spowodować zatkanie się rury kanalizacyjnej, a także jest to szkodliwe dla naszej planety. W jaki sposób prawidłowo i ekologicznie segregować oleje jadalne?

Segregacja odpadów obejmuje wszystkie oleje jadalne i tłuszcze, których używasz w domu podczas przygotowywania żywności. Wystarczy, że wlejesz zużyte oleje do dowolnej butelki PET i zaniesiesz ją do jednego z naszych pojemników przeznaczonych do segregacji oleju. Pamiętaj, aby butelka była odpowiednio zabezpieczona.

Jakie rodzaje olejów powinniśmy segregować?

Poddajemy recyklingowi każdy tłuszcz, którego używamy do żywności. Wszystkie oleje i tłuszcze jadalne – odpowiednio zabezpieczone – powinniśmy wrzucać do pojemnika na olej. Bez względu na to, czy są to oleje słonecznikowe, rzepakowe, sojowe czy palmowe. Także oliwy z oliwek oraz masła i margaryny mogą zostać poddane recyklingowi.

Dlaczego segregacja oleju jest korzystna?

Olej zatyka zarówno rury w domu, jak i w całej sieci kanalizacyjnej. Usuwanie usterek spowodowanymi olejem w rurach, może być bardzo czasochłonne i kosztowne. Co więcej – oleje i tłuszcze nie są całkowicie usuwane w oczyszczalniach ścieków.

Oczyszczony i poddany recyklingowi olej ponownie staje się cennym surowcem do dalszego przetwórstwa przemysłowego. Służy jako dodatek do biopaliw drugiej generacji lub jako surowiec do produkcji paliwa lotniczego pochodzącego wyłącznie z recyklingu. Jeśli poddajemy recyklingowi olej, zmniejsza się konieczność uprawy nasion oleistych do celów przemysłowych, ponieważ jeden olej jest używany dwukrotnie. Wreszcie, proces ten oszczędza CO2.

Być może zastanawiacie się czy segregowania nie jest już za dużo. Segregujemy już papier, szkło – białe i kolorowe, kartony, bio śmieci, sprzęt elektroniczny i ubrania... A teraz mamy segregować jeszcze olej? Absolutnie nie twierdzimy, że to jest łatwe i dlatego każdy z nas musi to robić. My również w swoim domu, musimy segregować i znaleźć miejsce na każdy rodzaj śmieci i wyrzucać każdy osobno do specjalnego pojemnika. Dlatego w jednym z kolejnych artykułów podzielimy się kilkoma radami na temat poprawnego segregowania.

Dziś jednak chcielibyśmy wytłumaczyć, dlaczego tak użyteczna jest segregacja oleju jadalnego i tłuszczy. Być może uda się nam was przekonać lub utwierdzić w przekonaniu o segregacji. Wytłumaczymy dokładnie i pokażemy argumenty, nie tylko „że powinniśmy i że to jest na topie“.

SM Liburnia, ul. Hławiczki 12/1 tel. 33 251 07 09:

  1. ul. Moniuszki 9a – miejsce usytuowane wewnątrz wiaty śmietnikowej (wiata nie jest zamykana na klucz)

  2. ul. Górna 24 – miejsce obok wiaty śmietnikowej

  3. ul. Górna 8 – miejsce usytuowane w przejeździe (bramie)

Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa w Cieszynie, ul. Bielska 84, tel. 33 47 94 000

  1. ul. Bobka obok nr 9a

  2. ul. Milaty obok nr 10

  3. ul. Milaty obok nr 3

  4. ul. Dyboskiego obok nr 6

  5. ul. Kościuszki obok nr 32a (parking)

  6. ul. Kościuszki obok nr 38a

Zakład Budynków Miejskich w Cieszynie, ul. Liburnia 2a, tel. 33 85 13 368

  1. ul. Towarowa 7

Dlaczego nie powinniśmy wylewać oleju do zlewu lub toalety?
Jeżeli olej wylejesz do zlewu, może nastąpić zatkanie rury pod zlewem lub w toalecie. W syfonie olej osiądzie na powierzchni obecnej tam wody, tam zżółknie, stwardnieje a na ściankach osiądzie warstwa tłuszczu. Ta warstwa z czasem robi się coraz grubsza, osiada dalszy olej, pozostałe resztki jedzenia i mnożą się bakterie. Z czasem będzie nie tylko czuć nieprzyjemny zapach, ale przede wszystkim dojdzie do zatkania rur. Będziemy zmuszeni je rozkręcić i wyczyścić – a tego raczej nie chcemy. Innym sposobem jest użycie środka przeczyszczającego, w skład którego wchodzi wodorotlenek sodu – a to zdecydowanie nie jest ekologiczny sposób.

W przypadku wylania oleju do kanalizacji i podczas jego osadzania w rurach, przepływa on aż do systemu kanalizacji publicznej. Również w tych ogromnych korytarzach i rurach dochodzi do tego samego procesu osadzania się i zapychania. Na ogromną skalę – litr do litra z tysięcy gospodarstw domowych, dają hektolitry olejów i tłuszczy, które pomału osiadają w kanalizacji. Na miejscu by było nawet porównanie do układu naczyniowego człowieka. I u nas może dochodzić do osiadania tłuszczu w żyłach i w przypadku zapchania się wywołania zawału serca. W przenośni możemy powiedzieć, że dzięki segregacji oleju zapobiegamy zawałowi naszej planety.

Na końcu systemu kanalizacji znajdują się oczyszczalnie ścieków. W przypadku przydomowych oczyszczalni, osad z oleju powoduje katastrofę znacznie szybciej, ale i te wielkie publiczne się z olejem nie lubią. Już na etapie dopływu, oleje i tłuszcze zapychają system, blokując przepływ. Uniemożliwia to poprawne funkcjonowanie urządzeń mierzących. Z czasem tłuszcz tworzy na powierzchni zbiorników skorupę, co przeszkadza  bakteriom i pierwotniakom likwidującym nieczystości. W ten sposób wzrasta zapotrzebowanie na natlenienie podczas procesu oczyszczania, ponieważ te małe pożyteczne stworzonka się duszą. W czystej wodzie, która zostaje wypuszczona z powrotem do obiegu, również mogą się znajdować malutkie kuleczki tłuszczu, z którymi oczyszczalnia nie umiałaby sobie poradzić. A oleje i tłuszcze w przyrodzie być nie powinny.

Być może myślisz sobie „To tylko troszeczkę“, ale jeżeli takie podejście ma 300 000 ludzi w mieście, są to i tony oleju rocznie. Nawet mała miejscowość, z kilkoma setkami mieszkańców może mieć problem, pomimo że ma mniejszą oczyszczalnie ścieków.

Dlaczego nie powinniśmy wylewać oleju gdziekolwiek?
Być może komuś z was przyjdzie do głowy wylać olej tak po prostu na pole, na ogródek lub do lasu. Olej przecież pochodzi z natury, to wróćmy go naturze – ona sobie z nim poradzi. Niestety to nie jest prawda. Oleje jadalne, powszechnie sprzedawane, które można poddać obróbce cieplnej, są najczęściej rafinowane. W tym procesie pozbawia się ich większości składników pochodzenia naturalnego. Dzieje się tak dlatego, że składniki te w wysokiej temperaturze by się i tak spaliły, a dzięki procesowi rafinacji tłuszcze uzyskują lepsze właściwości. Nawet masło i smalec – nawet kiedy pochodzą z gospodarstw ekologicznych, nie są produktami, które tworzą się same z natury.

Po smażeniu, oleje i tłuszcze nie posiadają w sobie zbyt wiele składników, które by natura potrzebowała. Olej wylany gdzieś na ziemię nie działa jak nawóz, nie pomoże ani roślinom ani zwierzętom. Jak na pewno wiecie olej wszystko ulepi, pokryje i zdusi. Dokładnie tak samo zachowuje się w naturze. Jak tylko pokryje żywy organizm, uniemożliwi dostęp tlenu i zadusi go. Także nawet na kompostowniku, czy jakimkolwiek innym miejscu z naturalnym procesem samoregulacji, olej nie pomoże.

Więcej na temat tego, co olej robi w naturze, możecie przeczytać w artykule Obieg oleju.

Czy mogę używać tego samego oleju do czasu, aż prawie nic z niego nie zostanie?

Ten sposób używania oleju może być niebezpieczny. Olej jako takowy nie jest niebezpieczny. Nawet oleje roślinne są źródłem korzystnych dla zdrowia tłuszczy. Oczywiście musi się je traktować prawidłowo. Zdrowe są tylko te, które zawierają minimalne ilości nasyconych kwasów tłuszczowych. Przy wyborze  oleju powinniśmy dokładnie sprawdzić udział poszczególnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Gdyby olej się przepalało lub wiele razy używało podczas obróbki cieplnej, dojdzie do zmian stosunku zdrowych tłuszczy i chemicznej zmianie struktur wewnętrznych, które nie wpływają dobrze na nasze zdrowie. Niektóre substancje w czasie przepalania stają się rakotwórcze. W związku z tym oleje nie wolno używać wielokrotnie, przepalać ani zużyty olej nie używać ponownie w kuchni. Może to zagrażać zdrowiu a nawet życiu.

Nie chce mi się nigdzie chodzić, wyleje olej do odpadów komunalnych
Jeżeli olej już macie w domu oddzielony od innych śmieci, szkoda by było go wyrzucić do odpadów mieszanych, gdzie stanie się tylko kolejnym niepotrzebnym śmieciem.

Wasza gmina już niedługo będzie coraz więcej płacić za składowanie odpadów. Składowanie komunalnych odpadów jest najdroższym i najmniej ekologicznym sposobem „likwidacji” śmieci. Odpady, a wśród nich i olej, w najlepszym przypadku rozłożą się nie przynosząc żadnej wartości dodanej. Proces rozkładu trwa bardzo długo a obsługa i rekultywacja wysypisk śmieci jest bardzo kosztowna. Dlatego też gminy są zmuszane do recyklingu jak największej ilości odpadów. A oleje jadalne i tłuszcze mogą się stać kolejnym członkiem rodziny segregowanych i recyklingowych odpadów.

Świetnie, jeżeli będziecie tak wspaniali, że zużytego oleju nie wylejecie do zlewu lub toalety, ale wlejecie go do plastikowej PET butelki, którą możecie wrzucić do pojemnika.  Im więcej z was będzie segregować olej, tym więcej pojemników będziemy w stanie postawić w waszej okolicy.
Na zakończenie powtórzmy korzyści, które przynosi segregacja oleju:
    a) Nie blokuje rur w waszym domu
    b)  Nie blokuje kanalizacji
    c) Obniżą się koszty serwisu i utrzymania oczyszczalni ścieków
    d) Podniesie się jakość oczyszczonych wód
    e) Obniży się ilość dwutlenku węgla oddawanego do atmosfery
    f) Obniżą się opłaty za składowanie odpadów na wysypiskach śmieci

Wymówek, dlaczego nie segregować oleju na pewno znajdzie się jeszcze wiele, ale zastanówcie się nad tymi pozytywami, które przynosi recykling oleju. Dalsze informacje na ten temat znajdziecie również w artykułach Obieg oleju i Eko-matyka.

Jak segregować olej?
Teraz już wiesz, gdzie znaleźć olej i tłuszcz nadający się do segregacji (jeśli nie, przeczytaj artykuł Co segregować?). W tym artykule porozmawiamy o tym, jak prawidłowo zbierać olej i tłuszcz w domu. Po pierwsze, aby można go było łatwo przetwarzać, a po drugie, aby uniknąć niedogodności lub być może obrażeń podczas obsługi.

Doceniamy Twoją chęć segregacji oleju i chcemy, aby segregacja była dla Ciebie jak najłatwiejsza. Pokażemy Ci pułapki, na które warto uważać, abyś następnym razem nie zniechęcił się do sortowania. Czekamy również na Twoje spostrzeżenia i problemy, które napotkałeś podczas segregacji. Warto pamiętać, że podczas obchodzenia się z olejem mogą wystąpić urazy, zwłaszcza podczas dotykania gorącego oleju, więc zobaczmy, jak bezpiecznie go segregować.

Zawsze wyrzucaj olej do kosza w szczelnie zamkniętej butelce PET. Ale jak olej wlać do PET?
Zasadniczo istnieją 2 opcje. Wlać bezpośrednio do PET lub przez „naczynie zastępcze”.

Najpierw pierwsza opcja - bezpośrednio do butelki PET. Do segregacji nadaje się każda butelka PET - od klasycznej wody mineralnej, po słodzone napoje, soki, zużyty olej (powinna być łatwa do zamknięcia), po detergenty. Idealnie, jeśli butelka ma szeroką szyjkę (mrożona herbata, niektóre rodzaje soków itp.), olej można do niej łatwiej wlać. W przypadku pojemników na detergent istnieje ryzyko, że nie zmieszczą się one wtedy w otworze pojemnika. Pewnością są więc klasyczne butelki PET z napojów, w różnych objętościach. W przypadku gospodarstw domowych z mniejszą ilością oleju zalecamy nalewanie bezpośrednio do butelki. Zdecydowanie lepiej wlać olej do butelki przez lejek, zwłaszcza jeśli ma węższą szyjkę i musimy przelać większą ilość oleju. Jeśli olej zawiera wiele resztek jedzenia (np. z marynowanych warzyw lub smażenia i pieczenia), można je wyłapać przez sito. Jeśli utkną w lejku, możesz wepchnąć je do butelki, mogą jednak spowodować zatkanie lejka i rozlanie oleju. Zaleca się użycie lejka z możliwie najszerszym otworem przepływu. Olej powinien być wlewany do PET powoli i ostrożnie, tak aby nie wylewał się poza krawędź lejka. Rozlany olej może sprawić wiele kłopotów. Nigdy nie wlewaj gorącego oleju do butelki PET, może się stopić i spalić !!

Drugą opcją jest zebranie olejów i tłuszczów najpierw w „naczyniu zastępczym”, do którego olej prościej się wlewa, dodatkowo wytrzymuje on wyższe temperatury oleju. Odpowiednim pojemnikiem wydaje się być słoik o pojemności 0,7 l z zakrętką. W takim naczyniu możesz zbierać olej, aż do momentu jego napełnienia i dopiero wtedy wlać go do butelki PET. Nawet przy użyciu takiego naczynia należy zawsze pamiętać, aby gorący olej lub tłuszcz ostygł! Naczynie należy przechowywać w miejscu, w którym nie będzie przeszkadzać i gdzie nie ma ryzyka przewrócenia się lub rozbicia (np. szafka pod zlewem, spiżarnia). Zaletą tej metody zbierania oleju jest to, że olej wlewa się do słoika znacznie łatwiej niż do butelki PET. Jeśli będziesz wlewać olej z frytkownicy lub z innego większego naczynia, uważaj, aby nie przepełnić butelki. Uważaj również, aby nie rozlać oleju podczas końcowego przelewania. Powoli wlewaj olej, aby mógł przepłynąć przez lejek. Wyciekający olej to nic przyjemnego. Podłoga lub zabudowa kuchenna pozostaną wtedy tłuste od oleju, a olej może dostać się do najmniejszych spoin, a nawet zniszczyć drewnianą podłogę.

WSKAZÓWKA: Większe ilości oleju (np. z patelni) lepiej wlewać powoli, ale równomiernym strumieniem. Energiczne przechylanie garnka spowoduje wypłynięcie oleju z zewnątrz i kapanie dookoła naczynia.
WSKAZÓWKA: Zawsze miej pod ręką ręcznik papierowy lub chusteczkę higieniczną, aby móc szybko zetrzeć kapiący olej. Dla większego bezpieczeństwa dobrze jest również umieścić butelkę PET w zlewie. Wszelkie wycieki nie spowodują większych szkód.

Temat wlewania oleju do butelki PET jest całkiem zrozumiały. Ale co z tłuszczami, takimi jak masło, smalec czy utwardzone tłuszcze. Jak takie tłuszcze wlewać do PET? Gdy użyjesz słoika jako naczynie zastępcze, zdejmij tłuszcz za pomocą drewnianej łyżki. Problem może wystąpić podczas nalewania do butelki PET, gdzie kawałki tłuszczu mogą zatkać lejek. Rozwiązaniem jest wstawienie szklanki do kuchenki mikrofalowej na kilkadziesiąt sekund i pozostawienie tłuszczu do rozpuszczenia.

Zestalony tłuszcz można również podgrzać na patelni, w naczyniu do pieczenia lub garnku i wlać go do PET, gdy tylko się rozpuści. Tłuszcze rozpuszczają się zwykle w okolicach 40 °C, więc nie musisz się martwić o pęknięcia czy zapadnięcie się butelki.
Niezależnie od wybranej metody i butelki, po napełnieniu dobrze ją zamknij i zanieś do najbliższego pojemnika na olej, który znajdziesz na naszej mapie. Butelkę PET wrzuć do pojemnika. Nigdy nie wlewaj oleju bezpośrednio do pojemnika.

Pytanie „Co segregować“ wydaje się proste, ale czy tak jest naprawdę? Często podczas smażenia nie zastanawiamy się nad poprawną segregacją wykorzystywanych przez nas olejów... ŹLE! Większość produkcji oleju odpadowego z gospodarstw domowych pochodzi tak naprawdę ze smażenia, które wszyscy tak lubimy – ich segregacja nie jest jednak tak powszechna.

Przedstawiamy przegląd innych potraw, w których znajdziesz olej lub tłuszcz nadający się do sortowania. Może po prostu rozejrzyj się następnym razem, a zdziwisz się, ile oleju jest w Twoim koszyku na zakupy.

Na przykład marynowany camembert lub inne marynowane sery z chili, czosnkiem lub warzywami. Takie pyszności są zawsze zanurzone w oleju. I to właśnie olej powoduje mieszanie się smaków, stwarza też warunki do dojrzewania, dzięki czemu możemy rozprowadzić na pieczywie odpowiednio dojrzały camembert. Niezależnie od tego, czy kupujesz pyszne sery, czy sam je marynujesz, pozostały olej ze szklanki, miski lub talerza powinien trafić do pojemnika na olej!

Suszone pomidory są również popularnym delikatesem. Również sprzedawane są w oleju. Olej działa konserwująco i jednocześnie pomaga rozwinąć smak i miękkość pomidorów. Niezależnie od tego, czy użyjesz ich do makaronu, sałatki, czy jako dodatku do wieczornego gotowania, zawsze masz wystarczająco dużo oleju przeznaczonego do segregacji. Podobnie jak sos do sałatek - może być na bazie oleju, a jeśli zostanie ci go trochę w misce, wlej go do butelki PET.

Wszelkie warzywa w marynacie - czosnek, papryka, papryczki chili i inne warzywa, po zalaniu olejem, szybko rozwiną swoją przyjemną ostrość i przysmak. Odpowiednio uzupełnią każdą potrawę lub posłużą jako dodatek do grillowanych mięs czy steków. Nawet mały czosnek może zebrać znaczną ilość oleju – i co ważne, liczy się każda kropla.

Do marynowania nadają się również wszystkie grzyby jadalne. Do marynaty można dodać zioła lub coś ostrego, aby nadać jej wyjątkowy smak. Olej z marynaty wlej do butelki PET, nawet jeśli zawiera małe kawałki grzybów lub warzyw.

Oliwki, choć służą głównie do ekstrakcji najwyższej jakości oleju, sprzedaje się najczęściej w solance. Mimo to można je również znaleźć w różnego rodzaju marynatach. Nawet taki olej z marynat można łatwo przelać do butelki PET i wrzucić do naszego pojemnika. Czy próbowałeś oliwek z kaparami polanymi oliwą z oliwek? W połączeniu z białym pieczywem stanowi przepyszną przystawkę. Taki olej również można wlać z talerzu lub miski do butelki PET. Nie ma znaczenia, czy zawiera on trochę wody czy marynaty kaparowej. Lepiej jeżeli znajdzie się trochę wody w wysortowanym oleju, niż gdyby miał on w ogóle nie trafić do sortowania.

Dość wyraźnym aspektem, jeżeli chodzi o segregację oleju, jest olej rybny w puszkach. Konserwowane sardynki, śledzie, makrele, tuńczyk i wszystkie inne znan ryby. Do sałatek zalecamy wymieszać świeży, wysokiej jakości olej, a ten z puszek wyrzucić. Oczywiście do odpowiedniego pojemnika na śmieci – pojemnika na zużyty olej.

Grilowane mięso, warzywa czy ser mogą być zaskakującym daniem, z którego można uzyskać dużo oleju do segregacji. Mięso, bakłażan lub inne potrawy nadające się do grilla trzeba zawsze najpierw wymarynować w oleju. Idealny jest z czosnkiem, chili lub ziołami. Jeśli po grillowaniu pozostała jakaś marynata, to idealnie! Taką marynatę z grilla również można zlać do PET i wrzucić do pojemnika na olej. Resztki z przypraw lub czosnku w oleju nie mają większego znaczenia.

Powoli wkraczamy do tematu smażenia. Tak, większość patrzy na to jako coś bardzo niezdrowego, ale szczerze - kochamy ten mały grzech! Co powiesz na domowe pączki? Nie musisz czekać na tłusty czwartek, aby rozkoszować się tym grzesznym przysmakiem. Taki pączek oprószony cukrem pudrem lub oblany lukrem i posypany kandyzowaną skórką pomarańczową – pycha! A co z olejem ze smażenia? Oczywiście olej trzeba wlać do PET i wrzucić do pojemnika na olej. Po smażeniu zawsze olej powinien ostygnąć, aby uniknąć poparzeń podczas wlewania oleju do PET. Nawet butelka PET nie jest odporna na gorący olej.

Z kolei bardziej typowe dania - smażona ryba, paluszki rybne, ryba z frytkami, kotlety lub ser smażony. Te dania możesz smażyć na patelni lub we frytkownicy . Na oleju, maśle, smalcu lub innym tłuszczu. Wszystkie te oleje i tłuszcze nadają się do segregacji.

Czy kiedykolwiek pomyślałeś, że tłuszcz z pieczonego mięsa też można segregować? Na przykład podczas pieczenia żeber lub kaczki zyskuje się ok. 50% tłuszczu. Jeśli nie jesz tego tłuszczu, który zazwyczaj pozostaje na talerzu, dobrze jest przelać go do butelki PET, a potem dopiero włożyć blachę do zmywarki. W ten sposób tłuszcz nie będzie zapychać Ci rur pod zlewem. Jak już wspomniano, do recyklingu nadaje się również tłusta powłoka z zupy lub mocny rosół z dowolnego mięsa.

Czy chciałbyś spróbować domowych smażonych skrzydełek lub hotwings? Podczas gotowania upewnij się, że olej nie spala się zbyt mocno, używaj dobrej jakości oleju do smażenia (rzepakowego lub palmowego lub ich mieszanki), nie używaj go więcej niż jeden raz - chłodzenie i podgrzewanie zamienia oleje i tłuszcze w substancje rakotwórcze. Hotwings smaży się w temperaturze 180°C przez 8-10 minut.

Frytki - to chyba pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl, gdy mówimy o smażeniu. Podczas przygotowania frytek zdecydowanie generowany jest zużyty olej. Spróbuj domowych frytek ze świeżych ziemniaków. Najpierw smaż je przez około 4 minuty na oleju 120°C, gdzie na początek gotują się w środku. Jednocześnie ta temperatura jest na tyle wysoka, że ​​frytki nie są nasączone olejem. Po 4 minutach podwyższamy temperaturę do 180°C (oleje palmowe radzą sobie z temperaturą 200°C). Smażyć dalej na złoty kolor, frytki będą idealne.

Jest wiele potraw i przysmaków, w których znajdziesz jadalne oleje i tłuszcze nadające się do recyklingu. Ma również znaczenie, którą kuchnię preferujesz - wietnamską, indyjską, tajską, włoską, francuską, czeską? W tym artykule chcieliśmy pokazać, że olej pochodzi nie tylko z patelni. Prawda jest taka, że ​​klasyczne smażenie jest popularne w gospodarstwach domowych, ale nie oznacza to, że nie można uczestniczyć w segregacji oleju, a tym samym chronić zasoby naturalne i ograniczać emisje (więcej na ten temat w artykule Cykl oleju). I nie zapominaj, że można również segregować tłuszcze zwierzęce, takie jak masło i smalec.

I wreszcie, oszczędzisz sobie zmartwień z powodu zatkanych rur w kuchni lub łazience. Dziękujemy za segregację oleju! Ostatnia uwaga - do pojemników na olej należy tylko jadalny zużyty olej i tłuszcz! Nie są przeznaczone do olejów i smarów silnikowych, hydraulicznych, technicznych ani innych przemysłowych.

/mat.pras/

Informacja dotycząca plików cookies Strona korzysta z plików cookies w celu jej prawidłowego działania i realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, kliknij w przycisk "Rozumiem i akceptuję".

Rozumiem i akceptuję