- Schengen i integracja Śląska Cieszyńskiego
- Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju – rozwój transgranicznej turystyki
- Przebudowa sektora C targowiska rolno – spożywczego w Cieszynie
- Warto umieć więcej
- Warto umieć więcej 2
- Budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego w Cieszynie
- Aktywni seniorzy w Cieszynie
- Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕsín
- Kaj indzi inakszy - u nas po naszymu
- Modernizacja oświetlenia publicznego Miasta Cieszyna – etap 1
- Poprawa efektywności energetycznej w miejskich obiektach użyteczności publicznej w Cieszynie.
- Podniesienie jakości, dostępności oraz zwiększenie wykorzystania administracyjnych zasobów mapowych
- Strefa Działań Wspólnych / Zóna společných aktivit
- Český Tĕsín/Cieszyn INEurope
- „Modernizacja Muzeum Drukarstwa w Cieszynie”
- Likwidacja niskiej emisji zanieczyszczeń w centrum Cieszyna – Etap I
- ”Program dla Kultury Cieszyna i Czeskiego Cieszyna”
- Projekt Analiza możliwości przywrócenia tramwaju jako atrakcji turystycznej Cieszyna i Czeskiego Cieszyna
- SAD – Miasto i Młodzież
- Plan gospodarki niskoemisyjnej Cieszyna
- Przebudowa placów parkingowych przy Al. Łyska oraz przy zbiegu ul. Młyńska Brama i Al. Łyska
- Budowa wielofunkcyjnej hali widowiskowo – sportowej w Cieszynie
- Budowa drogi łączącej ul. Mała Łąka z ul. Frysztacką w Cieszynie
- Modernizacja Budynku Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Cieszynie
- Program Promocji Markowych Produktów Turystycznych Cieszyna
- System Informacji Przestrzennej w Cieszynie
- Stworzenie sieci publicznych punktów dostępu do Internetu w Cieszynie
- Rozbudowa i modernizacja bazy sportowej SP nr 4 w Cieszynie wraz z termomodernizacją obiektu
- SPORT MOST – MOST SPORTOWY
- Rewaloryzacja Góry Zamkowej
- SportPark – Park Sportowy
- Ogród Dwóch Brzegów 2013-2015
- Strażacy bez granic
- INFO TESSIN II
- INFO TESSIN
- Transgraniczne Centrum Wolontariatu i wsparcia imprez
- Wspólne studium ruchu drogowego i parkowania w centrach Czeskiego Cieszyna i Cieszyna
- Ogród dwóch brzegów - 2012
- Obchody jubileuszu 90 rocznicy powołania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego
- Moja szkoła
- Program Rozwoju Subregionu Południowego
- Ciesz się Cieszynem – Ogród dwóch brzegów
- Modernizacja oświetlenia publicznego Miasta Cieszyna – etap 2
- Likwidacja niskiej emisji zanieczyszczeń w centrum Cieszyna - Etap III
- Budowa odnawialnych źródeł energii na terenie Cieszyna
- Plan transportowy cieszyńskiej komunikacji zbiorowej
- PROJEKT „WYBIERAM CIESZYŃSKIE PRZEDSZKOLE”
- CieszIT - TěšIT
- Kreatywna 5
- Likwidacja niskiej emisji zanieczyszczeń w centrum Cieszyna – Etap IV
- Cieszyn i Český Těšín wspólnie/Český Těšín a Cieszyn společně
- Modernizacja taboru autobusowego transportu zbiorowego w Cieszynie - zakup autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania
- Cyfrowa Gmina
- Rozwój edukacji w szkołach podstawowych w Cieszynie
- Cieszyn – opracowanie dokumentacji w ramach wsparcia rozwoju miast POPT 2014-2020
- Dostępny samorząd - granty
- Wsparcie dla uczniów z Ukrainy - Miasto Cieszyn
- Usługi społeczne na rzecz ograniczenia skutków kryzysu wywołanego konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy – Miasto Cieszyn
- „Cieszyn (as) rodzina – kompleksowy program wsparcia rodzin”
- „Wzrost atrakcyjności i dostępności cieszyńskiej komunikacji zbiorowej poprzez zakup autobusów elektrycznych
- „Edukacja cieszy”
- "Podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa w dwóch jednostkach Gminy Cieszyn w Urzędzie Miejskim w Cieszynie oraz Centrum Usług Wspólnych w Cieszynie"
- Modernizacja cieszyńskiej komunikacji zbiorowej poprzez zakup autobusów elektrycznych
Schengen i integracja Śląska Cieszyńskiego
Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i budżetu państwa.
PARTNERZY PROJEKTU: GMINA CIESZYN I MIASTO CZESKI CIESZYN
OKRES REALIZACJI PROJEKTU: 2010
CAŁKOWITY KOSZT PROJEKTU*: 9 562,97 EURO
W TYM KOSZT GMINY CIESZYN*: 3 354,65 EURO
DOFINANSOWANIE ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ*: 8 053,96 EURO
W TYM DLA GMINY CIESZYN*: 2 851,44 EURO
*na podstawie wniosku o płatność
OPIS PROJEKTU:
Prezentacja osiągnięć miast Cieszyna i Czeskiego Cieszyna oraz Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těąínské Slezsko w zakresie przygotowania i realizacji przedsięwzięć zmierzających do rozwoju współpracy transgranicznej obu miast oraz efektów pozyskiwania środków Unii Europejskiej.
REALIZACJA PROJEKTU:
27.09.2010 r.
Dzień 27 września 2010 roku upłynął w Cieszynie i Czeskim Cieszynie pod znakiem współpracy transgranicznej za sprawą odbywającego się w tym dniu spotkania przedstawicieli samorządów i zaproszonych gości pn. „Schengen i integracja Śląska Cieszyńskiego”. Wydarzenie to było okazją do zaprezentowania osiągnięć obu miast w zakresie wspólnej realizacji projektów dotyczących zagospodarowania przygranicznych obszarów i integracji mieszkańców obu miast.
Zanim wszyscy udali się na zwiedzanie miejsc realizacji projektów, w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie, mogli przekonać się o ciekawej i jakże skomplikowanej historii Śląska Cieszyńskiego oglądając fragment spektaklu „Cieszyńskie Niebo”. Następnie przedstawiciele obu miast partnerskich zaprezentowali efekty współpracy w zakresie wdrażania programu zagospodarowania terenów przygranicznych nad Olzą pn. „Ogród dwóch brzegów”. Podkreślono, że to właśnie dzięki promocji przez Euroregion Śląsk Cieszyński - Těsínské Slezsko dobrych praktyk współpracy transgranicznej przeniesionych z francusko-niemieckiego pogranicza powstała idea wspólnej strategii zagospodarowania obszaru przygranicznego nad Olzą. Źródeł współpracy miast należy poszukiwać również w takich projektach Euroregionu jak np. Border Crossing. Działania w zakresie współpracy transgranicznej Cieszyna i Czeskiego Cieszyna są obecnie wzorem dla całego Euroregionu.
Po oficjalnej prezentacji wszyscy udali się na długie zwiedzanie, aby naocznie przekonać się jakie zmiany przyniosło miastom wejście do Strefy Schengen. Trasa biegła od ul. Nová Tovární przez wyremontowany Most Wolności, aż do powstającej ul. Ładna Boczna, czyli w miejscach realizacji wspólnego projektu Powiatu Cieszyńskiego i miasta Czeski Cieszyn pn. „Wzmocnienie dostępności komunikacyjnej Cieszyna i Czeskiego Cieszyna”. Po drodze zatrzymano się obok Parku Adam Sikory, gdzie odbyła się symboliczna inauguracja projektu SportMost - Most Sportowy tj. budowy kładki dla pieszych i rowerzystów o długości 90 metrów i szerokości 3,5 m przez rzekę Olzę łączącej tereny rekreacyjno-sportowe w obu miastach.
Po wjeździe do Cieszyna goście udali się do południowego rejonu miasta gdzie biegnąca wzdłuż Al. J. Łyska nowa ścieżka pieszo-rowerowa świadczy o trwających już od początku br. pracach przy kolejnym wspólnym projekcie o nazwie SportPark - Park Sportowy polegającym na zagospodarowaniu na cele rekreacyjne obszaru od Mostu Wolności do stadionu pod Wałką. W wyniku realizacji tego zadania do dyspozycji mieszkańców zostanie oddana sieć nowych ścieżek spacerowych i rowerowych, 3 boiska do piłki nożnej, siatkówki plażowej i koszykówki zlokalizowane przed stadionem pod Wałką, odnowiony zalew kajakowy i zrewaloryzowana zieleń parkowa wraz ze skwerem miast partnerskich. Oferta turystyczna miasta wzbogaci się natomiast o zmodernizowany kemping z nowym zapleczem gastronomiczno – socjalnym. Zmotoryzowani mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać z nowego parkingu.
Ostatnim przystankiem w Cieszynie była Góra Zamkowa, która wraz z podzamczem przeszła gruntowną rewaloryzację dzięki zakończonemu w tym roku projektowi „Revitalpark 2010”. Podczas zwiedzania głównych atrakcji wzgórza zamkowego pomocny okazał się nowy system identyfikacji wizualnej terenu, który obejmuje także czeską część projektu. Dzięki niemu goście po przejściu Mostem Przyjaźni dotarli do kawiarni Noiva - obiektu nawiązującego do istniejącej w tym miejscu w okresie międzywojennym kawiarni Avion - a następnie do Parku Masaryka. Realizację projektu upamiętniają cztery tablice pamiątkowe po dwie w Cieszynie i Czeskim Cieszynie, których odsłonięcie miało miejsce na Górze Zamkowej, przy ul. Zamkowej, na moście Przyjaźni i w Parku Masaryka. Ostatnim akordem spotkania było podświetlenie zmodernizowanego Mostu Przyjaźni.
Wszystkie zaprezentowane podczas spotkania „Schengen i integracja Śląska Cieszyńskiego” projekty, realizowane wspólnie z miastem Czeski Cieszyn, powstają dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013. W ramach tego programu na terenie obu miast realizowane są obecnie inwestycje o łącznej wartości 16,5 mln Euro. Sprawia to, iż miasta te znajdują się wśród liderów współpracy transgranicznej na całym polsko-czeskim pograniczu.
Projekt „Schengen i integracja Śląska Cieszyńskiego” był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i budżetu państwa.