visitpoland.online - Cieszyn
Obraz przedstawiający rzekę Olzę.

LIFE

       

 Działania ekodoradcy ściśle związane są z programem projektu – LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit. Kompleksowa realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowana jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Głównym celem projektu jest opracowanie i wdrożenie działań naprawczych, których realizacja doprowadzi do poprawy jakości powietrza. Do celów ww. projektu należy również rozwinięcie regionalnego wsparcia doradczego – stworzenie sieci ekodoradców działających na poziomie lokalnym: gminnym oraz subregionalnym.

______________________________________________________

20 marca 2025r

Ekodoradca przeprowadził pogadankę o tematyce ekologicznej w Przedszkolu nr 4. Uczestnikami były dzieci w wieku 5-6 lat (50).

 

30.01.2025

Ekodoradca przeprowadził pogadankę dla grupy przedszkolaków (25 dzieci) o tematyce związanej z segregacją śmieci.

  

29.01.2025

"Dobre praktyki prośrodowiskowe" - nowy cykl wydawniczy w projekcie „Śląskie. Przywracamy błękit”.

Cykl wydawniczy odnosić się będzie do procesu przemian województwa śląskiego, rozpoczętego już procesu transformacji, szerokiego kontekstu inwestycji i działań proekologicznych realizowanych w Państwa gminach. Jego zasadniczym celem jest promocja i dzielenie się szerokim spektrum dobrych praktyk prośrodowiskowych.

Część pierwszą – Miasta z Przeszłością, Przyszłość dla Miast. Propozycje wdrożeń Zielono-Błękitnych projektów w województwie śląskim, poświęcono szerokiemu kontekstowi możliwych działań inwestycyjnych, przyczyniających się do poprawy jakości powietrza w województwie śląskim, a tym samym stworzenia lepszych warunków życia mieszkańców.

Tom 1. Dobre praktyki prośrodowiskowe

13.01.2025

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy zaprasza na kolejną rundę warsztatów, które odbędą się w ramach prac nad Regionalnym Planem Adaptacji do zmian klimatu dla Województwa Śląskiego.

Warsztaty ze względu na różne grupy interesariuszy podzielone są na dwie grupy docelowe:

- przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego
- mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedstawiciele świata nauki i biznesu.

Warsztaty będą miały na celu wypracowanie działań adaptacyjnych dla województwa śląskiego z uwzględnieniem potrzeb adaptacyjnych każdego z czterech subregionów województwa, dlatego też, warsztaty odbędą się w każdym subregionie zgodnie z poniższym terminarzem:


BIELSKO-BIAŁA - Subregion południowy [Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. Cieszyńska 18 (sala nr 3), Bielsko-Biała]
- warsztaty dla mieszkańców: 21.01.2025, godz. 16.30 -20.30
zapisy: https://forms.office.com/e/nmHLiKnaPa


- warsztaty dla przedstawicieli jst: 22.01.2025, godz. 10.00 -14.00
zapisy: https://forms.office.com/e/MHHnWKMDFK

 Prowadzącym warsztaty będzie Instytut Ochrony Środowiska – Polski Instytut Badawczy, który jest wykonawcą RPA.

______________________________________________________

W dniu 23 października miał miejsce piknik ekologiczny w ośrodku "LEŚNIK" w Ustroniu. Uczestnikami byli uczniowie V klas SP6 w Cieszynie.

______________________________________________________

28.10.2024r

Konkurs plastyczny Stowarzyszenia AGLOMERACJA BESKIDZKA

______________________________________________________

W dniach 1-2 października 2024 r. w Siemiatyczach (woj. podlaskie) odbyły się II warsztaty krajowe zorganizowane przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” dla miast pilotażowych biorących udział w projekcie Ready4NetZero. 


Ready4NetZero
to projekt finansowany przez EUKI i koordynowany przez Polską Sieć "ENERGIE CITÉS", we współpracy z konsorcjum składającym się z Ecologic Institute z Niemiec, ENERGIAKLUB z Węgier, REGEA z Chorwacji oraz Energy Cities Romania. 
Celem projektu Ready4NetZero jest wspieranie miast uczestniczących w projekcie w opracowywaniu i wdrażaniu strategii neutralności klimatycznej do 2050 roku. 



Fot. Miasto Cieszyn podczas tego wydarzenia reprezentował Eryk Stępień –
Pełnomocnik Burmistrza ds. efektywności energetycznej.


Warsztaty były okazją do dyskusji na temat neutralności klimatycznej oraz znaczenia lokalnych działań na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Szczególną uwagę poświęcono społecznościom energetycznym oraz klastrom energii, które mogą przyczynić się do budowania lokalnej autonomii energetycznej.
Zaproszeni goście wzięli również udział w wizycie studyjnej, podczas której odwiedzili kluczowe inwestycje miejskie związane z odnawialnymi źródłami energii i efektywnością energetyczną w Siemiatyczach, takie jak kompleks niskoenergetycznych budynków, w tym Międzynarodowe Centrum Edukacji Ekologicznej Wschód-Zachód, krytą pływalnię „Wodne Tarasy”, szkołę muzyczną oraz halę widowiskowo-sportową.
Warsztaty były doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między miastami pilotażowymi w zakresie wdrażania działań na rzecz neutralności klimatycznej, rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz poprawy efektywności energetycznej.
Podczas warsztatów uczestnicy dyskutowali o roli małych i średnich miast w osiąganiu neutralności klimatycznej, wymieniając doświadczenia z innymi miastami pilotażowymi. Warsztaty zakończyły się interaktywną sesją pytań i odpowiedzi, podczas której omawiano wyzwania stojące przed lokalnymi samorządami w zakresie wdrażania odnawialnych źródeł energii oraz tworzenia klastrów energii.

______________________________________________________

W dniu 24 września 2024r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Cieszynie miał miejsce "Piknik Ekologiczny". Uczestnikami byli uczniowie klas V-VIII łącznie 168 osób.





______________________________________________________

Piknik ekologiczny w Parku Regera w dniu 31.08.2024r.

______________________________________________________

W dniu 12.06.2024r ekodoradca wręczył nagrody uczniom klasy VIa z SP 4 - zwycięzcom konkursu  "Szkolny kącik ekologiczny"

______________________________________________________

W dniu 3 czerwca 2024r na płycie Rynku miał miejsce piknik ekologiczny "Żyjące książki".  Uczestnikami byli uczniowie SP 1 w Cieszynie.

______________________________________________________

Województwo Śląskie zaprasza 8 czerwca 2024 roku do Parku Śląskiego w Chorzowie na piknik rodzinny „Błękitny ekoFest”.
Piknik jest Oficjalnym Wydarzeniem Partnerskim Zielonego Tygodnia Unii Europejskiej. Na odwiedzających czekają sektory: sportowy, kulturalny, wystawienniczy i edukacyjny. Ponad to 37 stoisk, 22 wykłady, pokazy i treningi sportowe, występy zespołów tanecznych i wokalnych, warsztaty, doświadczenia naukowe, gry i zabawy z konkursami. 
Dla chętnych ćwiczenia indor cyclingu, silent fitness, jogi, bieg z maratończykami, ćwiczenia karate. 
Do wyboru także plener malarski, obserwacja Słońca, pokazy sprzętu strażackiego i ratownictwa medycznego oraz wiele innych atrakcji.
Za każdą osobę, która weźmie udział w wydarzeniu posadzone zostanie drzewo w województwie śląskim. Wspólnie posadzimy do 1000 drzew.
Więcej informacji na stronie internetowej https://przywracamyblekit.slaskie.pl/blekitny-ekofest/

oraz wydarzeniu na Facebooku https://www.facebook.com/events/293358197171266/

To będzie udana sobota!

______________________________________________________

W dniu 10 maja 2024r. ekodoradca uczestniczył w wydarzeniu "EKOTOPFILM TOUR 2024r."


______________________________________________________

W dniu 10 kwietnia 2024r ekodoradca prowadził zajęcia edukacyjne w Zespole Szkół Budowlanych w Cieszynie. Przedmiotem zajęć był budynek mieszkalny jednorodzinny w aspekcie obliczeń cieplnych wykonanych w programie obliczeniowym AUDYTOR OZC.

______________________________________________________

W dniu 26 marca 2024r. ekodoradca uczestniczył w PIKNIKU EKOLOGICZNYM, zorganizowanym w ramach Olimpiady, projektu społecznego "Zwolnieni z Teorii". Piknik obejmował udział 743 uczniów szkoły ponadpodstawowej, tj. Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie.

W dniu 27 lutego 2024 r. przeprowadzono warsztaty EKO w ZSEG Cieszyn.

167 uczniów z 8 klas wzięło udział w warsztatach ekologicznych, których celem było:

- pogłębienie wiedzy na temat zasad prowadzenia segregacji odpadów, a przez to polepszenie jakości segregacji i wzrost ilości segregowanych odpadów w skali całego miasta Cieszyn,

- rozpowszechnienie stosowania zasady 5R oraz popularyzacja wiedzy nt. nowych rozwiązań mających wpływ na zapobieganie wytwarzania odpadów i ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko,

- uświadomienie znaczenia działań mających na celu dążenie do ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów,

- wzrost wiedzy dotyczącej prowadzenia gospodarstwa domowego opartego na minimalizowaniu wytwarzania odpadów i maksymalizacji wykorzystania produktów, ograniczeniu zużycia wody i energii oraz wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Wg zasady: MNIEJSZA ILOŚĆ PRODUKOWANYCH ODPADÓW TO TYM SAMYM BARDZIEJ CZYSTE ŚRODOWISKO NATURALNE I LEPSZE WARUNKI DO ŻYCIA DLA NAS I PRZYSZŁYCH POKOLEŃ.

Warsztaty były prowadzone przez Fundację Aktywnej Edukacji.
Zostały one w całości sfinansowane przez Urząd Miasta Cieszyn.
Powyższe działanie odbyło się w ramach Olimpiady, projektu społecznego.

31 stycznia ekodoradca gościł w przedszkolu nr 1.
Tematem spotkania była prawidłowa segregacja śmieci. 


W dniu 19 stycznia 2024r ekodoradca uczestniczył w konferencji "Drewno-Pozytywna energia" na zaproszenia Burmistrza Miasta Ustronia. 

W dniu 7 grudnia wręczono nagrody w konkursie "ekoozdoba choinkowa"

10 listopada 2023r w Urzędzie Miejskim w Cieszynie miał miejsce 51 finał konkursu  "Cieszyn miastem kwiatów i zieleni
Konkurs od lat ma charakter otwarty, mogą w nim brać udział właściciele domów jednorodzinnych, mieszkańcy domów wielorodzinnych, a także przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terenie Cieszyna. Ideą konkursu jest propagowanie aktywności mieszkańców w dziedzinie zagospodarowania przestrzeni zielenią i ogrodnictwa.

29 października 2023r. w Domu Narodowym kolejna akcja "Ciuch w Ruch". 


29 października (niedziela) serdecznie zapraszamy do sali widowiskowej COK "Dom Narodowy"
na kolejną edycję Kiermaszu Rzeczy Używanych - Ciuch w Ruch! Wydarzenie odbędzie się w godzinach 10:00-14:00.

- Działamy w duchu zero waste, czyli tak, by nasze codzienne zachowania redukowały powstawanie śmieci lub dawały drugie, trzecie życie rzeczom. Nie wyrzucajmy czegoś, co może się przydać innym - mówi Anna Sobańska, współorganizatorka wydarzenia. - Wydarzenie, które jest świetnym pomysłem na lokalne spotkanie mieszkańców i turystów, organizowane jest przy wsparciu Burmistrz Miasta Cieszyna.

Co będzie można nabyć na kiermaszu? Ubrania, zabawki, książki, artykuły gospodarstwa domowego i wiele więcej. Fundacja EKOARKA zaprasza wszystkie osoby prywatne chętne do organizacji swojego stoiska do kontaktu pod numerem telefonu 692 318 612.

Zapraszamy na ekologiczny kiermasz!
Projekt: „Cieszyn – miasto samowystarczalne" jest finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach programu „Rozwój lokalny".

Podczas kiermaszu zapraszamy do Punktu "Czystego Powietrza".



4 sierpnia 2023 r.

W dniu 3 sierpnia 2023 r ekodoradca poprowadził pogadankę odnośnie segregacji odpadów w przedszkolu w Cieszynie-Marklowicach. Dzieci otrzymały kolorowanki edukacyjne i drobny poczęstunek-krówki.

28 lipca 2023r.
Konkurs Fotograficzny 

Ekodoradcy Aglomeracji Beskidzkiej zapraszają do udziału w konkursie fotograficznym pt: „Natura w obiektywie- najpiękniejsze miejsca Aglomeracji Beskidzkiej” organizowanym w ramach projektu Life pn. „Śląskie. Przywracamy Błękit” Kompleksowa realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego.

Tematem konkursu są fotografie przedstawiające dziką naturę obszaru Aglomeracji Beskidzkiej.

Zapraszamy do udziału dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe zajmujące się fotografią w sposób amatorski.

Termin nadsyłania prac: 01.08-30.09.2023

 Regulamin i załączniki:
https://aglomeracjabeskidzka.eu/konkurs-fotograficzny

W dniu 6 czerwca 2023r. Ekodoradca z UM w Cieszynie przeprowadził warsztaty z Programu Audytor OZC 7.0 w Zespole Szkół Budowlanych w Cieszynie.
Szkolenie miało na celu zapoznanie uczniów ze sposobem docieplenia wybranej ściany zewnętrznej.

15 maja 2023r. ekodoradca wręczył nagrodę w międzyszkolnym konkursie z okazji światowego "Dnia Ziemi" przypadającego na 22 kwietnia. Główną nagrodę otrzymała Szkoła Podstawowa nr 3 w Cieszynie. Pracę nadesłała Martyna Szczotkarz. Nagrodą była gra planszowa o tematyce ekologicznej. 

W dniu 9 maja 2023 o godzinie 9:00 rozpoczął się piknik ekologiczny dedykowany dla uczniów klas IV-VIII w SP3 w Cieszynie. Imprezę zorganizował ekodoradca z Urzędu Miasta wraz z Fundacją ARKA, która poprowadziła zajęcia. W wydarzeniu brało udział 339 uczniów wraz z opiekunami. Uczestnicy brali udział w trzech działaniach edukacyjnych między innymi - "Kino bez prądu".


Na cieszyńskim dworcu PKP do 12 maja można zapoznać się z wystawą Fundacji Ekologicznej ARKA

Fundacja Ekologiczna ARKA poprowadziła 26.04 widowiskowy happening i warsztaty wspólnie z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Cieszynie. Celem projektu jest promocja niskoemisyjnego transportu rowerowego w Województwie Śląskim. 
 Projekt dofinansowany z Programu Priorytetowego „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i GW w Katowicach ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i GW.

Z okazji Dnia Ziemi 22.04.2023r dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 (26 osób) w Cieszynie sprzątały "Bobrówkę".

Pogadanka o SMOGU w przedszkolu nr 8 w dniu 24 luty 2023 r. przeprowadzona przez ekodoradcę.

 

W dniu 24.01.2023 ekodoradca przeprowadził pogadankę w przedszkolu nr 7. Tematem przewodnim był SMOG i gospodarka odpadami.

 


   

W najbliższy poniedziałek, 23 stycznia, obchodzimy Dzień bez Opakowań Foliowych.


 




W dniu 14.11.2022 odbyła się pogadanka z uczniami IV klas z cieszyńskiej "budowlanki". Tematem przewodnim była efektywność energetyczna w budownictwie i gospodarstwie domowym.

______________________________________________________

______________________________________________________

Eko-protest” to zabawny i pouczający zarazem spektakl dla młodzieży w wieku 10–15 lat. Tematyka przedstawienia dotyczy szeroko pojętej ekologii, jak również zdrowego trybu życia.

Akcja spektaklu przenosi naszych widzów do dyrekcji wielkiej elektrowni zasilanej węglem. Dzień pracy zaczyna się dla dyrektora Andrzeja i jego sekretarki Marioli tak, jak zwykle – czyli nerwowo… Sytuację komplikuje pojawienie się pod biurem 14-letniej aktywistki ekologicznej – Antosi, która przybyła z zamiarem rozpoczęcia strajku klimatycznego w elektrowni. Tymczasem dają znać o sobie problemy zdrowotne dyrektora Andrzeja, a Mariola i Antosia niespodziewanie znajdują nić porozumienia…. Co wyniknie z ich rozmowy i jaka niespodzianka czeka nas na koniec?

Spektakl „Eko-protest” porusza bardzo istotne i aktualne zagadnienia dotyczące degradacji środowiska naturalnego (niska emisja, smog, globalne ocieplenie), sposobów zapobiegania tym zjawiskom (m.in. segregacja odpadów, odnawialne źródła energii, recykling), a także zdrowego trybu życia (racjonalne odżywianie się, aktywność ruchowa).

Znakomici aktorzy, błyskotliwe i zabawne dialogi, a także mądre przesłanie oraz dużo informacji z zakresu ochrony środowiska to niezaprzeczalne atuty tego spektaklu.

Mała chmurka wyrusza w podróż na Ziemię, gdzie wraz z nowo poznanym kolegą jeżem — Jerzykiem, chce dotrzeć do swej cioci Rzeki. Tylko ona może pokazać bohaterom (jak i widzom) jak zapobiegać zanieczyszczeniu środowiska, którego skutki wszyscy odczuwają coraz bardziej.

Najważniejsze tematy naszego przedstawienia to:

  • smog – jakie są przyczyny powstania i jak możemy przyczynić się do jego redukcji;

  • segregacja odpadów – jakie korzyści przynosi środowisku

  • deficyt i zanieczyszczenie wód — jakie są ich przyczyny i jak im zapobiegać.

    Bardzo ważna jest dla nas atrakcyjna forma przedstawienia, dlatego kładziemy nacisk na interakcję między aktorami a dziećmi. Profesjonalni aktorzy teatralni z wieloletnim doświadczeniem stanowią gwarancję udanego spektaklu i wspaniałej zabawy połączonej z dużą dawką informacji z zakresu ekologii, ochrony środowiska oraz wielu innych dziedzin. Dodatkowym atutem jest wspaniała scenografia, liczne efekty specjalne oraz urzekająca muzyka.

Projekt zintegrowany LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit”. Kompleksowa realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY

 

 

Informacja dotycząca plików cookies Strona korzysta z plików cookies w celu jej prawidłowego działania i realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, kliknij w przycisk "Rozumiem i akceptuję".

Rozumiem i akceptuję