visitpoland.online - Cieszyn
Obraz przedstawiający Cieszyn

Etap realizacji - archiwum aktualności 11.04.2022-06.03.2023

06.03.2023

OTWARTO SZKOŁĘ RZEMIOSŁ!

3 marca na Zamku Cieszyn odbyła się uroczysta inauguracja Szkoły Rzemiosł, przedsięwzięcia finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach programu „Rozwój lokalny". Szkołę oficjalnie otworzyła Burmistrz Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz w towarzystwie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorza Pudy oraz Dyrektor Zamku Cieszyn Magdaleny Chorąży-Suchy.

Wydarzenie w Zamku Cieszyn rozpoczęło cykl zajęć warsztatowych, podczas których 30 uczestników szkoły pod kierunkiem mistrzów rzemiosła z terenu Śląska Cieszyńskiego będzie doskonaliło swoje umiejętności w takich dziedzinach jak plecionkarstwo, koronczarstwo koniakowskie, snycerstwo, rusznikarstwo, obróbka wełny i introligatorstwo. W związku z dużym zainteresowaniem rekrutacją, rzemieślnicy zdecydowali się na przyjęcie do swoich grup również kilku wolnych słuchaczy, żeby przez następne 10 miesięcy swój warsztat mogło doskonalić jak najwięcej osób.

Jak podkreślają pomysłodawcy szkoły, jest to próba przeciwdziałania zjawiskom zaniku tradycji rzemieślniczych jaki obserwujemy we współczesnym świecie i przekazania tej bezcennej wiedzy przyszłym pokoleniom.

Nauka potrwa 10 miesięcy, a oprócz doskonalenia umiejętności praktycznych program obejmuje zajęcia dotyczące m.in. wprowadzania produktu na rynek, modeli biznesowych, brandingu, finansowania działalności gospodarczej, sprzedaży, marketingu – wszystko w kontekście produktów rzemieślniczych.

Wszystkim adeptom szkoły życzymy zapału i wytrwałości w poznawaniu pięknych, tradycyjnych technik wytwórczych!

Projekt: „Cieszyn – miasto samowystarczalne" jest finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach programu „Rozwój lokalny".

 

06.03.2023

LIDERZY PRZEKAZALI PAŁECZKĘ

3 marca w murach Urzędu Miejskiego w Cieszynie odbyło się oficjalne zamknięcie I Szkoły Liderów Miasta Cieszyna i otwarcie II edycji programu. Absolwenci pierwszej tury Szkoły zaprezentowali swoje rekomendacje rozwoju Cieszyna przedstawicielom władz miasta, zaproszonym gościom oraz uczestnikom drugiej edycji.

Absolwenci I edycji Szkoły Liderów Miasta Cieszyna zakończyli cykl warsztatów wzmacniających kompetencje liderskie, wśród których znalazły się takie aktywności jak: trening liderski „ja w zespole” oraz „ja jako lider/liderka”, komunikacja w oparciu o style zachowań DISC, zarządzanie zmianą oraz wystąpienia publiczne. Uczestnicy wzięli również udział w sesjach miejskich dotyczących diagnozowania potrzeb, badań interesariuszy, określania wizji i celów oraz przekładania tego na konkretne działania. W efekcie szkoleń osoby biorące udział w programie opracowały rekomendacje rozwoju Cieszyna, które dotyczyły następujących obszarów:

  • atrakcyjne i bezpieczne przestrzenie i tereny zielone oraz miejsca przeznaczone dla dzieci i młodzieży,
  • rozwój osobisty dzieci i młodzieży w Cieszynie,
  • turystyka i promocja w Cieszynie.

Wśród grona 13 absolwentów I Szkoły Liderów Miasta Cieszyna znaleźli się: Izabela Brachaczek, Joanna Buzek, Bogusław Dziadzia, Magdalena Grala, Robert Hubczyk, Irena Fluder-Kudzia, Natalia Kasza, Stefan Mańka, Sylwia Pawłowska, Agata Rucka, Anna Syrokosz, Agnieszka Tomaszko i Anna Żertka-Bednarek. Z sylwetkami uczestników można zapoznać się na profilu Szkoły Liderów na Facebooku: www.facebook.com/szkolaliderowpl

Swoją przygodę w II edycji rozpoczęło 16 osób: Mariusz Andrukiewicz, Małgorzata Bryl-Sikorska, Bogusław Bujok, Janina Cichomska, Ewelina Juszyńska, Stanisław Kawecki, Janusz Mendera, Agata Nowakowska, Natalia Piksa, Żaneta Pilorz, Paweł Przybyło, Ewelina Pustówka, Katarzyna Skotnicka, Petra Slováček Rypienová, Sylwia Szczepańska i Monika Szlauer. Po rozpoczęciu, które odbyło się w Urzędzie Miejskim w Cieszynie, uczestnicy wyjechali do Szczyrku, gdzie brali udział w warsztatach liderskich.

Jesienią do programu przystąpi kolejna, ostatnia grupa Szkoły Liderów Miasta Cieszyna. Zachęcamy do śledzenia komunikatów dotyczących rekrutacji!

Szkoła Liderów Miasta Cieszyna realizowana jest przez Fundację Szkoła Liderów. Celem programu jest rozwój kompetencji i świadomości liderskiej wśród osób działających na rzecz miasta Cieszyna. Projekt: „Cieszyn – miasto samowystarczalne" jest finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach programu „Rozwój lokalny".

13.01.2023

ZAMEK CIESZYN OTWIERA SZKOŁĘ RZEMIOSŁ!

Szkoła Rzemiosł to nasza odpowiedź na niektóre z wyzwań dynamicznie zmieniającego się świata, jakie od dawna obserwujemy. Masowa produkcja, kurczenie się zasobów, zanik lokalnej wspólnotowości, zapominanie tradycji i umiejętności rzemieślniczych to niektóre z nich. Chcemy inspirować do działania i zachęcać do odkrywania potencjału rzemiosła, szerzyć wiedzę o związanych z nim wartościach, dać możliwość rozwijania i odkrywania własnych umiejętności.

Dlatego rozpoczynamy pilotażowy rok działania Szkoły Rzemiosł Cieszyn. Będzie można nauczyć się nie tylko tradycyjnych technik rzemieślniczych, ale także pozyskać wiedzę jak wprowadzać produkty rzemieślnicze na rynek.
Współpracujemy z rzemieślnikami i mistrzami z terenu Śląska Cieszyńskiego i oferujemy naukę sześciu wybranych rzemiosł:

• plecionkarstwo
• koronczarstwo
• snycerstwo
• rusznikarstwo
• obróbka wełny
• introligatorstwo

Dodatkowo Szkoła oferuje zajęcia w ramach tzw. modułu biznesowego, w ramach którego odbędą się zajęcia dotyczące m.in. wdrażania na rynek, modeli biznesowych, brandingu, finansowania działalności gospodarczej, sprzedaży, marketingu – wszystko w kontekście produktów rzemieślniczych.

Oferta Szkoły skierowana jest zarówno do osób, które nie mają żadnego doświadczenia w rzemiośle, jak i do tych, które posiadają już doświadczenie w pracy z materiałem.

Uczestnictwo w Szkole w roku pilotażowym jest bezpłatne!

Nauka potrwa 10 miesięcy.
Zajęcia praktyczne odbywać się będą w Zamku Cieszyn oraz w pracowniach rzemieślników, w weekendy zgodnie z poniższym harmonogramem zjazdów oraz częściowo zdalnie (dotyczy modelu biznesowego) w godzinach popołudniowych według później ustalonego planu.

UROCZYSTA INAUGURACJA odbędzie się 3 marca 2023 roku.


REKRUTACJA

KROK 1 - Zgłoszenie kandydatury przez formularz zgłoszeniowy na stronie www Zamku (wkrótce)
KROK 2 - Rozmowa komisji kwalifikacyjnej Zamku Cieszyn z wybranymi kandydatami
KROK 3 - Zakwalifikowanie i podpisanie umowy

Więcej informacji już wkrótce!
 

10.01.2023

WZNAWIAMY REKRUTACJĘ DO 2. EDYCJI SZKOŁY LIDERÓW MIASTA CIESZYNA

Do 27 stycznia można zgłosić się do programu Szkoła Liderów Miasta Cieszyna. Udział w programie jest bezpłatny. Organizatorem jest Fundacja Szkoła Liderów.

Szkoła Liderów Miasta Cieszyna jest programem, który pozwala spojrzeć jego uczestniczkom i uczestnikom na swoje miasto z perspektywy dotąd im nieznanej. Nie tylko rozwija umiejętności i style przywództwa, ale także  tworzy unikatową wspólnotę zaangażowanych ludzi, którzy ponad podziałami są w stanie znaleźć obszary ważne w rozwoju miasta i wypracować rozwiązania. To szkoła dialogu i radzenia sobie z konfliktem, a także wzmacniania własnej pozycji w mieście i budowania nieoczywistych koalicji na rzecz dobra wspólnego. To program, który zacieśnia więzi lokalnych liderek i liderów dodając im energii do dalszego działania i zaszczepiania idei zaangażowania miejskiego w innych, w myśl idei, że władza w mieście leży w wielu rękach.

 

Dla kogo jest Szkoła Liderów Miasta Cieszyna? 

Program Szkoła Liderów Miasta Cieszyna przeznaczony jest dla osób, które mieszkają i/lub pracują
w Cieszynie i mogą oddziaływać na środowisko lokalne
, którzy są przedstawicielami trzech sektorów (PUBLICZNEGO, PRYWATNEGO I POZARZĄDOWEGO / OBYWATELSKIEGO) i mają wyraźny wpływ na rozwój miasta w różnych obszarach: kultury, edukacji, sportu, gospodarki, przedsiębiorczości, administracji, prawa, dziedzictwa, zdrowia, innowacji, ekologii i środowiska, społeczeństwa obywatelskiego, równouprawnienia, turystyki i in.

Jak będziemy pracować? 

  1. Szkoła Liderów Miasta Cieszyna to 15 osób, które wspólnie będą pracować przez 4 miesiące. Formuła Programu obejmie 4 zjazdy – wszystkie w formie stacjonarnej, które łącznie będą trwały 12 dni. Pierwszy zjazd odbędzie się poza Cieszynem (około 30-40 km od Centrum), kolejne zjazdy odbywać się będę w mieście.

Daty zjazdów 2. Szkoły Liderów Miasta Cieszyna:    

Zjazd 1: 3-5 marca 2023 r.

Zjazd 2: 13-14 kwietnia 2023 r.

Zjazd 3: 11-12 maja 2023 r.

Zjazd 4: 15-16 czerwca 2023 r.

Harmonogram rekrutacji: 

Rekrutacja do programu Szkoła Liderów Miasta Cieszyna jest dwuetapowa i składa się z formularza rekrutacyjnego oraz rozmowy kwalifikacyjnej, która odbędzie się w trybie online. 

Etap 1 

Wypełnij formularz aplikacyjny dostępny online na stronie https://www.szkola-liderow.pl/rekruatcja-do-szkoly-liderow-miasta-cieszyna-2/ do 27.01.2023 r. 

Dołącz do niego:  

  • CV – życiorys pokazujący doświadczenie zawodowe oraz ścieżkę liderską,    
  • 1 rekomendacje potwierdzające doświadczenie oraz umiejętności liderskie. Kto może przygotować rekomendacje: organizacja społeczna, partia polityczna, jednostka samorządu lub osoba publiczna pełniąca funkcję w partii, organizacja i instytucja publiczna lub naukowa, przedstawiciele biznesu, przedstawiciele mediów oraz osoby lub grupy obywateli danego środowiska np. mieszkańców gminy.  

Etap 2. 

Rozmowa rekrutacyjna online, które odbędą się w dniach 31.01-1.02.2023 r. 

Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone najpóźniej 3.02.2023 r. 

Osoby biorące udział w rekrutacji zostaną poinformowane o jej wynikach mailowo. 
Pełna lista uczestników i lista rezerwowa zostanie opublikowana na stronie internetowej Fundacji Szkoła Liderów.

Czy warto wziąć udział w Szkole?

Obecnie trwa 1. Szkoła Liderów Miasta Cieszyna. Bierze w niej udział 15 liderek i liderów, przedstawicielek organizacji społecznych, urzędów, biznesu, uczelni. Zachęcamy w miarę możliwości do zadania im pytań o przebieg Szkoły, refleksję, program.

Uczestniczkami i uczestnikami 1. Szkoły Liderów Miasta Cieszyna są: Izabela Brachaczek, Joanna Buzek, Bogusław Dziadzia, Magdalena Grala, Robert Hubczyk, Irena Fluder-Kudzia, Maksymilian Kania, Natalia Kasza, Stefan Mańka, Sylwia Pawłowska, Agata Rucka, Anna Syrokosz, Joanna Świba, Agnieszka Tomaszko, Anna Żertka-Bednarek.

Czy udział w projekcie jest bezpłatny? 

Tak. Projekt jest bezpłatny dla wszystkich uczestników zakwalifikowanych do udziału. 
Z tego względu, osoby zakwalifikowane do Programu będą zobowiązane do uczestnictwa we wszystkich zaplanowanych działaniach. 

Informacji udziela:  

Magdalena Tchórznicka, koordynatorka programu Szkoła Liderów Miasta Cieszyna, Fundacja Szkoła Liderów / magdalena.tchorznicka@szkola-liderow.pl, tel. 504 290 539  

Dokumenty programowe do wglądu i pobrania na stronie https://www.szkola-liderow.pl/rekruatcja-do-szkoly-liderow-miasta-cieszyna-2/

16.12.2022

RUSZYŁA I EDYCJA SZKOŁY LIDERÓW MIASTA CIESZYNA

7 grudnia rozpoczęła się pierwsza edycja Szkoły Liderów Miasta Cieszyna – przedsięwzięcia finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach programu „Rozwój lokalny”. Pierwszy zjazd odbył się w hotelu Stok w Wiśle.

Uczestników przywitał II Zastępca Burmistrza Miasta Cieszyna Przemysław Major, który wyjaśnił, jaka idea stoi za realizacją tego projektu i jakie korzyści wynikają z powołania Szkoły Liderów Miasta Cieszyna. Następnie przez trzy kolejne dni uczestnicy brali udział w sesjach miejskich „Moje miasto a w nim” oraz „Ja w mieście”, a także w warsztatach liderskich, które skupiały się między innymi na pracy zespołowej. Pod lupę została wzięta również sama kwestia tego, kim jest lider i czym jest przywództwo.

- To było bardzo ciekawe przeżycie, czuję się zainspirowana do dalszych działań – mówi jedna z uczestniczek pierwszej edycji Szkoły Liderów Miasta Cieszyna. – Warsztaty, w których brałam udział, wskazały mi kierunek, w którym mogę dalej się rozwijać.

Kolejne zjazdy będą odbywać się w Cieszynie, pierwsza edycja ma zakończyć się w marcu 2023 r. Przed naszym miastem jeszcze dwie kolejne tury Szkoły Liderów Miasta Cieszyna. Niedługo ruszy uzupełniająca rekrutacja, zapraszamy do śledzenia komunikatów!

09.12.2022

OGŁOSZENIE O NABORZE STAŻYSTÓW

Burmistrz Miasta Cieszyna ogłasza nabór dla studentów i absolwentów uczelni zainteresowanych odbyciem stażu i udziałem w "Programie stażowym w Urzędzie Miejskim w Cieszynie":

Staż jest przeznaczony dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz absolwentów uczelni, którzy w okresie do 5 lat uzyskali tytuł zawodowy.

Staże odbywają się w 2023 roku w Urzędzie Miejskim w Cieszynie odpowiednio w budynku przy ul. Rynek 1, ul. Ratuszowej 1 lub przy ul. Jana Kochanowskiego 14.

Miejsca stażowe są zaplanowane w następujących 9 komórkach organizacyjnych Urzędu Miejskiego w Cieszynie: Wydział Finansowy, Samodzielne stanowisko ds. architektury miejskiej, zabytków i ochrony krajobrazu, Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, Wydział Zamówień Publicznych, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych, Wydział Geodezji, Kartografii i Katastru Nieruchomości, Wydział Spraw Obywatelskich i Działalności Gospodarczej i Wydział Organizacyjny.

Nabór odbywa się na 4 następujące 3-miesięczne cykle stażowe w 2023 roku: styczeń-marzec, kwiecień-czerwiec, lipiec-wrzesień, październik-grudzień.

Staż obejmuje 120 godzin zegarowych miesięcznie i odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Cieszynie.

Student/absolwent może wskazać 1 wybrany cykl stażowy lub kolejne cykle stażowe, w których udziałem jest zainteresowany.

Osoby zainteresowane odbyciem stażu wypełniają załączony do ogłoszenia o naborze wniosek o odbycie stażu oraz dołączają do niego podpisane CV.

Dokumenty należy złożyć w terminie do dnia 27 grudnia 2022 roku.

Kompletny wniosek można złożyć w Kancelarii ogólnej Urzędu Miejskiego w Cieszynie, Rynek 1, 43-400 Cieszyn, przesłać za pomocą środków komunikacji elektronicznej poprzez Platformę ePUAP w postaci skanów wymaganych dokumentów opatrzonych kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym.

Zespół zadaniowy ds. programu stażowego odpowiada za proces rekrutacji, podejmuje decyzję o przyjęciu na staż w terminie do dnia 28 grudnia 2022 roku oraz niezwłocznie powiadomi zainteresowane osoby o wynikach rekrutacji.

Umowy stażowe zostaną podpisane do dnia 30 grudnia 2022 roku.

W przypadku podpisania umowy stażowej wynagrodzenie będzie wynosić 25,00 zł brutto za godzinę odbywania stażu. 

Szczegółowe informacje dotyczące procesu naboru o rekrutacji znajdują się w Regulaminie "Programu stażowego w Urzędzie Miejskim w Cieszynie" załączonym do niniejszego ogłoszenia.

21.11.2022

WYNIKI REKRUTACJI DO 1. SZKOŁY LIDERÓW MIASTA CIESZYNA

Serdecznie gratulujemy 15 uczestniczkom i uczestnikom zakwalifikowanym do pierwszej edycji Szkoły Liderów Miasta Cieszyna.

Lista osób zakwalifikowanych do 1. Szkoły Liderów Miasta Cieszyna – lista w porządku alfabetycznym:

Izabela Brachaczek
Joanna Buzek
Bogusław Dziadzia
Magdalena Grala
Robert Hubczyk
Irena Fluder-Kudzia
Maksymilian Kania
Natalia Kasza
Stefan Mańka
Sylwia Pawłowska
Agata Rucka
Anna Syrokosz
Joanna Świba
Agnieszka Tomaszko
Anna Żertka-Bednarek
 
 

26.10.2022

SZKOŁA LIDERÓW MIASTA CIESZYNA - REKRUTACJA WYDŁUŻONA DO 29.10 (SOBOTA)!

Mieszkasz i/lub pracujesz w Cieszynie? Masz wpływ na środowisko lokalne? Jesteś przedstawicielem jednego z trzech sektorów (publicznego, prywatnego, obywatelskiego)? Zgłoś się do Szkoły Liderów Miasta Cieszyna, wyjątkowego programu rozwojowego, realizowanego w ramach projektu „Cieszyn – miasto samowystarczalne” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach programu „Rozwój lokalny”.

Program pozwoli Ci poznać osoby spoza twojego środowiska, z którymi łączą cię wspólne cele w zakresie rozwoju miasta. Podczas zajęć rozwiniesz umiejętności przywódcze, poznasz lepiej swoje predyspozycje i umiejętności, nauczysz się sztuki argumentacji. Weźmiesz udział w warsztatach z komunikacji, negocjacji i wystąpień publicznych. Wysłuchasz wystąpień ekspertów miejskich, zagłębisz się w strategii rozwoju miasta Cieszyna, dowiesz się czym jest urban resilience i wraz z innymi uczestniczkami i uczestnikami stworzysz rekomendacje rozwoju Cieszyna dla władz miasta oparte na diagnozie potrzeb. Nade wszystko poznasz osoby, które będą sojusznikami i partnerami twoich przedsięwzięć w przyszłości. 

Program Szkoła Liderów Miasta Cieszyna przeznaczony jest dla osób, które mieszkają i/lub pracują w Cieszynie i mogą oddziaływać na środowisko lokalne, którzy są przedstawicielami trzech sektorów (PUBLICZNEGO, PRYWATNEGO I POZARZĄDOWEGO / OBYWATELSKIEGO) i mają wyraźny wpływ na rozwój miasta w różnych obszarach: kultury, edukacji, sportu, gospodarki, przedsiębiorczości, administracji, prawa, dziedzictwa, zdrowia, innowacji, ekologii i środowiska, społeczeństwa obywatelskiego, równouprawnienia, turystyki i in. 

W ramach projektu zrekrutowanych zostanie 45 osób – po 15 osób na każdą edycję. Grupa będzie różnorodna pod kątem reprezentacji interesów, poglądów, płci, wieku. 

Co ważne, udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny dla uczestników.

Formularz zgłoszeniowy, szczegóły dotyczące rekrutacji:

https://www.szkola-liderow.pl/rozpoczynamy-rekrutacje-do-szkoly-liderow-miasta-cieszyna/

19.10.2022

KIERMASZ RZECZY UŻYWANYCH

Burmistrz Miasta Cieszyna we współpracy z Fundacją EKOARKA z Jaworza zaprasza 6 listopada w godz. 09:00-14:00 do COK „Dom Narodowy” w Cieszynie na Kiermasz Rzeczy Używanych – pn. „Drugie życie rzeczy – Ciuch w Ruch”.

W ramach prowadzonej od lat przez Miasto Cieszyn edukacji ekologicznej podejmowane są różnego rodzaju działania edukacyjne, których celem jest rozpowszechnianie wiedzy m.in. o prawidłowym postępowaniu z odpadami wytworzonymi w naszych domach, co w praktyce nie tylko oznacza prawidłową ich segregację. Kluczowym elementem gospodarowania odpadami jest przede wszystkim dążenie do minimalizacji ich wytwarzania, jak również ponowne wykorzystanie. 

Akcja daje mieszkańcom potrójne korzyści:
- zainteresowane osoby biorące udział w wydarzeniu zyskują finansowo, sprzedając lub wymieniając dobre, ale niepotrzebne ubrania, zabawki czy książki, 
- przez takie działania redukujemy ilość powstających śmieci, a całkiem dobrym rzeczom „dajemy” drugie, a nawet trzecie życie, 
- takie wyprzedaże rzeczy są super pomysłem na lokalne spotkanie mieszkańców i zawiązywanie nowych znajomości, bardzo często owocujące tworzeniem grup społecznych podejmujących wspólne działania na rzecz poprawy jakości życia w naszym mieści – w tym oczywiście jego ekologicznej części.

Mieszkańcy Cieszyna zainteresowani udziałem w aukcji w zakresie wystawienia swoich rzeczy na sprzedaż/wymianę oraz organizacji swojego stoiska proszeni są o kontakt pod numerem: 692 318 612.

Pozostałych mieszkańców – chętnych do dokonania zakupów i wsparcia Miasta Cieszyna w staraniach o zmniejszenie produkcji odpadów – Włodarze Miasta we współpracy z Funkcją EKOARKA zapraszają do wzięcia udziału w wydarzeniu. 

10.10.2022

ROZPOCZĘŁA SIĘ REKRUTACJA DO PROGRAMU SZKOŁA LIDERÓW MIASTA CIESZYNA

Rozpoczęła się rekrutacja do programu Szkoła Liderów Miasta Cieszyn realizowana przez Fundację Szkoła Liderów. W mieście odbędą się 3 edycje Programu. Do każdej edycji zakwalifikowanych zostanie 15 osób, które aktywnie włączają się w życie miasta i są przedstawicielkami bądź przedstawicielami samorządu, organizacji społecznych i biznesu. Zapraszamy do zgłaszania się.

 

  • Działasz na rzecz swojego miasta i interesuje Cię punkt widzenia na lokalne problemy osób spoza Twojego środowiska?
  • Masz ambicje wprowadzania zmian i bycia partnerem dla samorządu do dyskusji nad przyszłością Twojej małej ojczyzny?
  • Chcesz rozwijać swoje umiejętności przywódcze oraz kompetencje w zakresie wiedzy o mieście?
  • Angażują Cię zagadnienia związane z rozwojem miasta i chcesz zwiększać swój wpływ?

Jeśli tak, zgłoś się do bezpłatnego programu organizowanego w Cieszynie.

 

Co zyskasz biorąc udział w programie?

Program pozwoli Ci poznać osoby spoza twojego środowiska, z którymi łączą cię wspólne cele w zakresie rozwoju miasta. Podczas zajęć rozwiniesz umiejętności przywódcze, poznasz lepiej swoje predyspozycje i umiejętności, nauczysz się sztuki argumentacji. Weźmiesz udział w warsztatach z komunikacji, negocjacji i wystąpień publicznych. Wysłuchasz wystąpień ekspertów miejskich, zagłębisz się w strategii rozwoju miasta Cieszyna, dowiesz się czym jest urban resilience i wraz z innymi uczestniczkami i uczestnikami stworzysz rekomendacje rozwoju Cieszyna dla władz miasta oparte na diagnozie potrzeb. Nade wszystko poznasz osoby, które będą sojusznikami i partnerami twoich przedsięwzięć w przyszłości.

 

Dla kogo jest Szkoła Liderów Miasta Cieszyn?

Program Szkoła Liderów Miasta Cieszyna skierowany jest dla pełnoletnich osób mieszkających i/lub pracujących w Cieszynie, którzy są przedstawicielami jednego z trzech sektorów (PUBLICZNEGO, PRYWATNEGO I POZARZĄDOWEGO / OBYWATELSKIEGO) i mają wyraźny wpływ na rozwój miasta w różnych obszarach: kultury, edukacji, sportu, gospodarki, przedsiębiorczości, administracji, prawa, dziedzictwa, zdrowia, innowacji, ekologii i środowiska, społeczeństwa obywatelskiego, równouprawnienia, turystyki i in.

W ramach projektu zrekrutowanych zostanie 45 osób - po 15 osób na każdą edycję. Grupa będzie różnorodna pod kątem reprezentacji interesów, poglądów, płci, wieku.

 

Organizacja Szkoły Liderów Miasta Cieszyna

Formuła Programu obejmie 4 zjazdy – wszystkie w formie stacjonarnej, które łącznie będą trwały 12 dni. Pierwszy zjazd odbędzie się poza Cieszynem (około 50-60 km od Centrum), kolejne zjazdy odbywać się będę w mieście.

 

Daty zjazdów 1. Szkoły Liderów Miasta Cieszyna:   

Zjazd 1: 16-18 listopada 2022r.

Zjazd 2: 8-9 grudnia 2022 r.

Zjazd 3: 12-13 stycznia 2023 r.

Zjazd 4: 2-3 lutego 2023 r.

 

Daty zjazdów 2. Szkoły Liderów Miasta Cieszyna:   

Zjazd 1: 3-5 lutego

Zjazd 2: 2-3 marca

Zjazd 3: 13-14 kwietnia

Zjazd 4: 11-12 maja

  1. Szkoła Liderów Miasta Cieszyna odbędzie się w terminie wrzesień-grudzień 2023r.

Harmonogram rekrutacji:

Rekrutacja do programu Szkoła Liderów Miasta Cieszyna jest dwuetapowa i składa się z formularza rekrutacyjnego oraz rozmowy kwalifikacyjnej, która odbędzie się w trybie online.

Formularz dostępny jest na stronie:  www.szkola-liderow.pl/szkola-liderow-miasta-cieszyna

Etap 1

  • Wypełnij formularz aplikacyjny dostępny online do dnia 25.10. 2022 r.
  • Dołącz do niego: 
    • CV – życiorys pokazujący doświadczenie zawodowe oraz ścieżkę liderską,   
    • 1 rekomendacje potwierdzające doświadczenie oraz umiejętności liderskie. Kto może przygotować rekomendacje: organizacja społeczna, partia polityczna, jednostka samorządu lub osoba publiczna pełniąca funkcję w partii, organizacja i instytucja publiczna lub naukowa, przedstawiciele biznesu, przedstawiciele mediów oraz osoby lub grupy obywateli danego środowiska np. mieszkańców gminy. 

Etap 2.

  • Rozmowa rekrutacyjna online, które odbędą się w dniach 2-4.11.2022 r.
  • Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone najpóźniej 7.11.2022 r.

Osoby biorące udział w rekrutacji zostaną poinformowane o jej wynikach mailowo.
Pełna lista uczestników i lista rezerwowa zostanie opublikowana na stronie internetowej Fundacji Szkoła Liderów. Zgłoszenia nadesłane po terminie nie będą uwzględniane.

Czy udział w projekcie jest bezpłatny?

Tak. Projekt jest bezpłatny dla wszystkich uczestników zakwalifikowanych do udziału.
Z tego względu, osoby zakwalifikowane do Programu będą zobowiązane do uczestnictwa we wszystkich zaplanowanych działaniach.

Informacji udzielają: 

Magdalena Tchórznicka, koordynatorka programu Szkoła Liderów Miasta Cieszyna, Fundacja Szkoła Liderów / magdalena.tchorznicka@szkola-liderow.pl, tel. 504 290 539 

Projekt „Cieszyn – miasto samowystarczalne” finansowany jest ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach programu „Rozwój lokalny”.

 

23.09.2022

CIESZYŃSKA SZKOŁA EKOMYŚLENIA - CZ. 2

Piknik Ekologiczny dla uczniów cieszyńskich szkół.

Dzięki środkom pozyskanym z funduszy norweskich 13 września zorganizowano dla ok. 500 uczniów klas 1-4 cieszyńskich szkół podstawowych Piknik Ekologiczny na dziedzińcu Zamku Cieszyn. W trakcie pikniku grupa doświadczonych ekologów i animatorów z Fundacji EKOARKA z Jaworza przekazywała wiedzę i umiejętności proekologiczne z zakresu m.in. prawidłowo prowadzonej segregacji odpadów, podejmowania działań mających na celu dążenie do zapobiegania powstaniu odpadów – jako kluczowego elementu hierarchii postępowania z odpadami czy też prowadzenia gospodarstwa domowego opartego na minimalizacji wytwarzania odpadów i maksymalizacji wykorzystania produktów, ograniczenia zużycia wody i energii, ograniczenia niskiej emisji, wzrostu ilości wody opadowej poddanej retencji i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Podczas pikniku zarówno uczniowie biorący udział w imprezie, jak i mieszkańcy Cieszyna mogli przynieść drobny zużytego sprzęt elektryczny i elektroniczny i w zamian otrzymywali ekologiczną torbę bawełnianą idealną na zakupy. Torby bawełniane zostały sfinansowane również ze środków uzyskanych w ramach projektu „Cieszyn – miasto samowystarczalne”.

19.09.2022

CIESZYŃSKA SZKOŁA EKOMYŚLENIA - CZ. 1

W tym roku Miasto Cieszyn przystąpiło do realizacji projektu „Cieszyn – miasto samowystarczalne”, finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Ważnym elementem projektu jest m.in. edukacja ekologiczna, w ramach której w latach 2022-2023 zrealizowanych zostanie szereg działań pn. Cieszyńska Szkoła EkoMyślenia.

W tym roku udało się już zrealizować następujące działania:

5 wyjazdów edukacyjnych mieszkańców Cieszyna do instalacji komunalnej, tj. Zakładu Gospodarki Odpadami S.A. w Bielsku-Białej.

Zakład ten od 2012 r. w sposób kompleksowy zagospodarowuje odpady komunalne poprzez ich przetworzenie, odzysk surowców wtórnych oraz unieszkodliwienie na składowisku pozostałości poprocesowych. Dzięki uprzejmości Zakładu uczniowie czterech cieszyńskich szkół podstawowych oraz słuchacze Cieszyńskiego Uniwersytetu III Wieku mogli zapoznać się z funkcjonowaniem zakładu. 

W ramach czerwcowych wizyt: uczniowie szkół podstawowych zostali zaproszeni na teren ścieżki edukacyjnej znajdującej się na zakładzie i przygotowanej do prowadzenia zajęć edukacyjnych z zakresu m.in. gospodarowania odpadami. Dzięki tablicom edukacyjnym rozmieszonym na świeżym powietrzu oraz różnym formom aktywności, uczestnicy mogli w przyjemny sposób przyswoić sobie ważne zagadnienia związane z ochroną środowiska. We wyjazdach uczestniczyli uczniowie SP 2, SP 4, SP 5 i SP 7; słuchaczy Cieszyńskiego Uniwersytetu III Wieku zaproszono na teren Zakładu, gdzie pod okiem edukatora zaprezentowano funkcjonowanie instalacji w praktyce. W przyszłym roku zaplanowano kolejnych 5 wyjazdów edukacyjnych.

Warsztaty kulinarne pn. ZERO WASTE KITCHEN – Kuchnia Zero Waste.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty kulinarne prowadzone przez Jagnę Niedzielską pt. "Zero Waste Kitchen – Kuchnia Zero Waste", które odbyły się 3 września na dziedzińcu Zamku Cieszyn. Uczestnicy wysłuchali prelekcji na temat nurtu „zero waste kitchen”, czyli kuchni bez resztek oraz skosztowali potrawy przygotowane przez Jagnę Niedzielską. Prelegentkę w gotowaniu wspierała profesjonalna ekipa 3 uczennic klasy 4 Technikum żywienia i usług gastronomicznych Zespołu Szkół Ekonomiczno–Gastronomicznych im. Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie. Najbardziej aktywnych uczestników warsztatów nagrodzono książkami Jagny pt. „Eko – logiczna kuchnia Jagny Niedzielskiej”. 

Jagna Niedzielska jest jedną z polskich twarzy idei „Zero Waste”. Kucharka i propagatorka nurtu niemarnowania w kulinariach. Autorka książek „Bez resztek” i „Eko-logiczna kuchnia Jagny Niedzielskiej”. Prowadząca program „Jagny Niedzielskiej kuchnia bez resztek” i „Widelcem po mapie” na kanale Kuchnia +. Nominowana do nagrody kobieta roku magazynu Glamour w kategorii „Misja”. Swoją wiedzą dzieli się między innymi w „Dzień Dobry TVN”, w TVN24, w WP, w Radiu Chilli Zet. Jej publikacje ukazały się m.in. w takich magazynach i portalach jak: Glamour, Uroda Życia, Moje Gotowanie, Harper Baazar, Onet, Kuk Buk, Baby by Ann, Haps.pl, Vouge. Jest prowadzącą podcastu (Nie) zrównoważona Niedzielska.

05.09.2022

KUCHNIA BEZ RESZTEK - WYWIAD Z JAGNĄ NIEDZIELSKĄ

(Rozmowa ukazała się w Wiadomościach Ratuszowych 18/2022)

Propagatorka nurtu zero waste w kuchni, autorka książek i programów kulinarnych. Mieszkańcy Cieszyna mieli okazję wziąć udział w wyjątkowych warsztatach połączonych z prelekcją i gotowaniem na żywo. Jagna Niedzielska opowiadała o tym, jak gotować, by niczego nie zmarnować.

Zacznijmy od liczb: ile jedzenia marnuje się w naszym kraju?

Rocznie w Polsce marnuje się 4,8 milionów ton jedzenia. Musimy jednak pamiętać, że liczby te nie obejmują danych ze szkół, a w szkołach, gdzie jest stołówka, bądź catering, marnuje się bardzo dużo żywności. Badam to zjawisko z Tomaszem Szubą, który monitoruje straty żywnościowe w tych miejscach. Jedno badanie nam wskazało, że w jednej ze szkół na północy Polski, gdzie na stołówce jada około 400 uczniów, rocznie wyrzuca się jedzenie – sam surowiec, nie mówimy o pracy, energii, wodzie itd. - na kwotę 180 tysięcy złotych. Pieniądze te mogłyby pójść na dietetyka, warsztaty kulinarne dla osób pracujących w kuchni, na produkty lepszej jakości, na edukację. Najwięcej wyrzucają konsumenci – 60 %. Czy to znaczy, że oni są najbardziej winni? Nie. Cały ten łańcuch jest od siebie zależny. Bierzemy pod uwagę wszystkich – przetwórstwo, rolnictwo, transport. Wszyscy odpowiadają za marnowanie żywności i wszyscy powinni się uczyć, jak tego nie robić. Najczęściej wciąż wyrzucamy pieczywo, ale są to też wędliny, sery, delikatne warzywa i owoce. Wciąż nie potrafimy czytać etykiet, bo np. ponad 60 % Polaków nie rozróżnia terminów „najlepiej spożyć przed” od „najlepiej spożyć do”. „Najlepiej spożyć przed” to termin minimalnej trwałości – po tym terminie produkt zazwyczaj jest dalej zdatny do spożycia. „Najlepiej spożyć do” wyznacza termin przydatności, czyli termin graniczny, po którym teoretycznie powinniśmy wyrzucić produkt.

Jaka wobec tego jest świadomość zero waste w polskiej kuchni?

Jagna Niedzielska: Ze wszystkich gałęzi związanych z ekologią, ze zrównoważonym rozwojem, zero waste – uważam, że wiedza o niemarnowaniu żywności jest coraz lepsza. Zrobiliśmy chyba najwięcej dobrej roboty i mówią też o tym oficjalne dane. Raport Federacji Banków Żywności wskazuje, że w trakcie pandemii o 12 procent więcej Polaków zaczęło zwracać uwagę na to, jak gospodaruje się żywnością w ich domach, żeby mniej wyrzucać. Ten aspekt ekologiczny i ekonomiczny jest powiązany ze sobą. Tutaj możemy dać sobie takiego fajnego, grubaśnego plusa.

Powiedziałaś w trakcie warsztatów, że dla ciebie zero waste to „niedoprowadzanie do resztek”.

Dokładnie! Jak już zaczynałam ten temat dotykać bardziej publicznie, wszyscy mówili, że to jest gotowanie ze śmieci. Jeżeli miałabym się wstydzić czegokolwiek w życiu, to tego, że robiłam przepisy na chipsy z obierek. Bez sensu. Po co po prostu obierać i tracić czas na obieranie? Zero waste to nie jest gotowanie z resztek, to jest niedoprowadzanie do ich powstawania. To jest taka umiejętność, której też pandemia nas trochę nauczyła, chociaż nie chciałabym wzniośle mówić o pandemii. Zaczęliśmy zaglądać do lodówki, sprawdzać, co mamy, wykorzystywać to, co mamy. Przestaliśmy tak głupio, ślepo gotować z przepisów. Zaczynamy wracać do swojego instynktu kulinarnego, zaczynamy wąchać produkty, interesować się tym, co kupujemy – jak to w ogóle jest przechowywane w naszych domach. Te wszystkie informacje, które zbieramy z tego śledztwa, robionego w naszych kuchniach, prowadzą nas do mniejszego marnowania. Zawsze mówię, że jeżeli ekologia cię nie interesuje, to hej, to są twoje pieniądze, nie opłaca się wyrzucać.

Sezonowość też jest fajnym czynnikiem wspierającym ten nurt.

A jakże! Sezonowość to jest zdecydowanie coś, co idzie w parze z kuchnią zero waste. I lokalność. Nie chodzi o to, żeby całkowicie zrezygnować z produktów importowanych, ale fajnie by było, jakby nasz jadłospis był zdominowany przez produkty lokalne, bo mamy większe prawdopodobieństwo – nie mówię, że gwarancję – że te produkty są mniej opryskane np. woskami konserwującymi, które są potrzebne do transportu. No i też wspieramy swoją gospodarkę.

Jaki jest najmniej oczywisty przykład tego, co dziwi ludzi, że jest w ogóle jadalne?

Nieoczywiste jest to, że np. skórka z banana, ananasa i kiwi jest jadalna. Tyle tylko, że te produkty transportowane są do nas przez 12 tysięcy kilometrów i one muszą być tak zakonserwowane, żeby mogły przetrwać tak długą trasę. No bo dlaczego nauczyliśmy się jeść skórkę z cytryny, a nagle skórka z kiwi nas dziwi? My ciągle sobie stawiamy jakieś ograniczenia. Jak mamy pora, to zieloną część trzeba odciąć. Po co? Jak mamy zioła, łodygi trzeba odciąć. Po co? Jak mamy liście z kalafiora, odcinamy je. A ja ciągle pytam: po co? Jedyne, o czym pamiętajmy to to, że bakłażan na surowo nie jest jadalny. Dostaję np. pytania czy skórka z niego jest jadalna. Jest, tylko po obróbce termicznej. Warto oczywiście pamiętać o tym, że również ziemniaki nie są jadalne na surowo.

Myślisz, że teraz niemarnowanie jest właśnie takim „powrotem do korzeni”? Jak wspominałaś podczas warsztatów, ty takie nawyki wyniosłaś po prostu z domu.

To jest super pytanie, na które odpowiem tak: uważam, że zero waste i ekologia kulinarna nie powinny bazować tylko i wyłącznie na powrocie do korzeni. Nasze babcie i nasi dziadkowie budowali świadomość ekologiczną na zupełnie innych podwalinach. Oni nie mieli tylu możliwości. My musimy działać inaczej. Z jednej strony powinniśmy czerpać pewne nawyki od naszych przodków, przede wszystkim szacunek do żywności. Z drugiej strony ja jestem za tym, żebyśmy się pokochali z technologią. Mamy aparaty w telefonach, które mogą nam służyć do tego, żeby zrobić zdjęcie zawartości lodówki i to jest idealny podgląd, żeby stworzyć listę zakupową. Więc nie róbmy sobie takich ambicji powrotu do korzeni, bo rozwiązania technologiczne naprawdę będą nam pomagać. My nagle nie wrócimy do tego, że będziemy jedli żywność na wynos w liściach chrzanu, tak jak w Azji w liściach bananowca, tylko szukamy rozwiązań takich jak talerze otrębowe.

Tak całkiem obok, jaka jest twoja ulubiona potrawa?

Wszystko, co jest z grzybami (śmiech). Kocham grzyby, gulasz grzybowy, jajecznicę z grzybami, naleśniki z grzybami, ryż z grzybami. Absolutnie ubóstwiam grzyby. Ale mam tu poradę, by podczas gotowania nie popychać ich na patelni, nie szturchać nimi, bo one mają dużo wody i wtedy ta woda się wytrąca. Wtedy smakują jak gumowe kapcie, o ile ktokolwiek, kiedykolwiek próbował gumowych kapci. Poza tym bardzo lubię buliony, tylko w moim przypadku raczej roślinne, na palonych, na długo smażonych warzywach korzeniowych. Czasem dodaję do nich np. kawałek kapusty, pieczonego pomidora, czasem goździki, w ogóle przyprawy korzenne. Taka dieta bulionowa to jest mój styl.

Wspomniałaś w czasie warsztatów, że masz wspomnienia z Cieszynem…

Oczywiście! Przez cztery lata pomieszkiwałam w Bielsku Białej, ale nonstop jeździłam do Cieszyna. Bardzo chętnie wracam w te rejony, a w ogóle to jestem zakochana w Śląsku.

Na zakończenie, czy mogłabyś wskazać naszym czytelnikom, gdzie szukać informacji odnośnie zero waste? Internet potrafi wprowadzać w błąd.

Nie wszystko jest prawdą w Internecie, zacznijmy od tego. Ja pracuję z technologiem żywności, z mikrobiolożką, więc odsyłam do siebie – profil jagna.niedzielska na Instagramie. Mam też różne współprace, które wykraczają poza Instagram, więc widzimy się czasem na Youtube, czasem na TikToku, czy też w telewizjach śniadaniowych. Mam cykl stały w Glamour i podcast ‘Niezrównoważona Niedzielska’. To jest na pewno wiedza, za którą ręczę. I to jest wiedza sprawdzona. Za resztę nie odpowiadam.

Rozmawiały: Malwina Tomica i Anna Żertka-Bednarek

Warsztaty kulinarne prowadzone przez Jagnę Niedzielską pn. „Zero Waste Kitchen – Kuchnia Zero Waste” odbyły się w ramach kampanii edukacyjnej pn. „Cieszyńska Szkoła EkoMyślenia”. Przedsięwzięcie to jest częścią projektu "Cieszyn - miasto samowystarczalne", realizowanego w ramach Programu "Rozwój Lokalny" ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.

23.08.2022

ZAPRASZAMY NA BEZPŁATNE WARSZTATY Z JAGNĄ NIEDZIELSKĄ ZERO WASTE KITCHEN!

Burmistrz Miasta Cieszyna zaprasza na warsztaty kulinarne prowadzone przez JAGNĘ NIEDZIELSKĄ pn. ZERO WASTE KITCHEN – Kuchnia Zero Waste w ramach kampanii edukacyjnej pn. „Cieszyńska Szkoła EkoMyślenia”. Warsztaty odbędą się w dniu 3 września 2022 r. w godzinach od 14:00 – do 16:00 i od 17:00 – do 19:00 na Zamku Cieszyn.

W programie gotowanie na żywo wraz z prelekcją na temat nurtu „zero waste kitchen”, dyskusja oraz mini degustacja. Najbardziej aktywni uczestnicy warsztatów zostaną nagrodzeni książkami Jagny Niedzielskiej.

Jagna Niedzielska jest jedną z polskich twarzy idei „Zero Waste”. Kucharka i propagatorka nurtu niemarnowania w kulinariach. Autorka książki - poradnika z ponad 90 przepisami kulinarnymi „Bez resztek”. W najnowszej książce „Eko - logiczna kuchnia Jagny Niedzielskiej”, uczy jak zmieniać nawyki, by zdrowo przechowywać żywność żeby mniej marnować oraz jak gotować wegetariańsko i wegańsko. Jagna jest prowadzącą program „Jagny Niedzielskiej kuchnia bez resztek” oraz współprowadzącą z Damianem Kordasem program „Widelcem po mapie” na kanale Kuchnia +. Nominowana do nagrody kobieta roku magazynu Glamour w kategorii „Misja”. Swoją wiedzą dzieli się między innymi w „Dzień Dobry TVN”, w TVN24, w WP, w Radiu Chilli Zet. Jej publikacje ukazały się m.in. w takich magazynach i portalach jak: Glamour, Uroda Życia, Moje Gotowanie, Harper Baazar, Onet, Kuk Buk, Baby by Ann, Haps.pl, Vouge. Jest prowadzącą podcastu (Nie) zrównoważona Niedzielska, w którym prowadzi rozmowy o zrównoważonym życiu, w zupełnie niezrównoważonym świecie.

08.08.2022

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W ANKIECIE

W związku z planowaną realizacją przez Miasto Cieszyn przedsięwzięcia pn.: „Program stażowy w Urzędzie Miejskim w Cieszynie” w ramach projektu „Cieszyn – miasto samowystarczalne” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach programu Rozwój Lokalny 2014-2021, zwracamy się z uprzejmą prośbą o wypełnienie ankiety, która ma na celu analizę aktualnych potrzeb stażowych wśród studentów.

Osoby zainteresowane proszone są o wypełnienie ankiety do dnia 24 sierpnia 2022 roku.

Ankieta jest dostępna on-line pod adresem: https://forms.gle/B3dQNMj6HnPF96sT8, na stronie www.bip.um.cieszyn.pl i na stronie www.cieszyn.pl w dziale „Urząd Miejski” – zakładka „Program stażowy”.

Wyniki ankiety zostaną opublikowane na wyżej wymienionych stronach.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety!

03.08.2022

OGÓLNODOSTĘPNE TERENY ZIELENI

Wszczęto postępowanie przetargowe mające na celu wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowych oraz koncepcji programowej dotyczących utworzenia w śródmieściu ogólnodostępnych terenów zieleni. Termin otwarcia ofert 12 sierpnia. Planowane podpisanie umowy to koniec sierpnia. W ramach zamówienia wykonana zostanie koncepcja programowa tzw Zielonej Sieci. W ramach zamówienia wykonanych zostane zostaną dokumentacje projektowe, na podstawie, których w wybranych lokalizacjach wykonane zostaną prace budowlane wraz z pielęgnacją zieleni oraz nowymi nasadzeniami. Wytypowano następujące lokalizacje: Park przy Kościele Świętej Trójcy, tereny nad Olzą przy budynku Przykopa 16 oraz rejon skrzyżowania Wyższa Brama, Bielska, Górna. W niedługim czasie ogłoszone zostaną postępowania dotyczące dokumentacji oraz koncepcji kolejnych przedsięwzięć dotyczących rezerwatów przyrody znajdujących się na terenie miasta oraz modernizacji trzech "dzielnic": Podgórze, Marklowice, tereny pomiędzy ul. Mickiewicza i Błogocką.

01.08.2022

PROGRAM STAŻOWY W URZĘDZIE MIEJSKIM W CIESZYNIE CORAZ BLIŻEJ

W związku z realizacją przedsięwzięcia pn.: „Program stażowy w Urzędzie Miejskim w Cieszynie” Wydział Organizacyjny opracowuje badanie ankietowe mające na celu zbadanie potrzeb studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych w zakresie realizowania stażu w Urzędzie Miejskim w Cieszynie.

Badanie ma potrwać trzy tygodnie i zakończyć się na początku września. Wyniki ankiety posłużą do opracowania Regulaminu programu stażowego.
 

01.08.2022

TESTUJEMY NOWE ROZWIĄZANIA - ZUŻYCIE ENERGII I WODY

Trwają prace nad przedsięwzięciem "System monitoringu i zarządzania zużyciem energii i wody w obiektach Miasta Cieszyna".

W okresie od lutego do maja w Domu Spokojnej Starości testowano system zarządzania zużyciem energii na potrzeby ogrzewania budynku. W lipcu dokonano podsumowania doświadczeń funkcjonowania pilotażowego systemu zarządzania zużyciem energii.

29.07.2022

TRWAJĄ PRACE NAD POWOŁANIEM "SZKOŁY RZEMIOSŁ CIESZYN"

W ramach działań związanych z powoływaniem przy Zamku Cieszyn Szkoły Rzemiosła, zakończono przygotowywanie raportu nt. stanu rzemiosła i rękodzielnictwa w powiecie cieszyńskim wraz z inwentaryzacją istniejących zakładów rzemieślniczych. Raport został wykonany w partnerstwie z Uniwersytetem Śląskim, przez dr hab. Kingę Czerwińską, prof. UŚ.

Raport będzie stanowić punkt wyjścia do planowania zakresu działania Szkoły, zaprojektowania modelu jej funkcjonowania i usługi, jaką ma pełnić. Wysłano także zapytania ofertowe do organizacji specjalizujących się w projektowaniu usług, w celu rozeznania kosztu oraz możliwości wykonania takiego projektu.  

20.06.2022

TRWAJĄ PRACE NAD PODPISANIEM UMOWY BILATERALNEJ Z MIASTEM HALDEN (NORWEGIA)

Halden to norweskie miasto i gmina leżąca w okręgu Viken, przy granicy ze Szwecją. Pod względem powierzchni zajmuje 174. miejsce wśród gmin w Norwegii. Według danych z roku 2005 gminę zamieszkuje 27 582 osób. Gęstość zaludnienia wynosi 43,03 os./km². Pod względem zaludnienia Halden zajmuje 29. miejsce wśród norweskich gmin.

Halden jest niewielkim, idyllicznym miasteczkiem położonym nad fiordem Iddefjord. Miejscowość pełna jest brukowanych uliczek, małych i dużych sklepów, przytulnych restauracji. Nadrzeczne promenady oraz port znajdują się w pobliżu centrum miasta. Nad Halden góruje forteca Fredriksten, twierdza, która jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Norwegii.

Oficjalna strona internetowa Halden: http://www.halden.kommune.no/ 

10.06.2022

TRWA KONFERENCJA BILATERIALNA

W dniach 31 maja - 1 czerwca w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca wdrażania III etapu Programu „Rozwój Lokalny”, podczas której Miasto Cieszyn zacieśniło współpracę bilateralną z norweskim miastem Halden, prowadzoną dotychczas w formule on-line.


 
Głównym tematem konferencji była współpraca i wymiana doświadczeń projektowych między 29 polskimi miastami a norweskimi i islandzkimi miastami w ramach Programu "Rozwój Lokalny". Delegacje z Cieszyna oraz Halden w trakcie jej trwania omówiły wstępny zakres współpracy i obszary wymiany doświadczeń, które zostaną zapisane w planowanej umowie bilateralnej. Rozmowy kontynuowano już w Cieszynie, podczas wizyty norweskich gości, która odbyła się w dniach od 1 do 3 czerwca. Przypomnijmy, że w ramach projektu „Cieszyn – miasto samowystarczalne” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 do Cieszyna trafi 3,5 miliona euro. Środki zostaną przeznaczone na inwestycje poprawiające jakość życia mieszkańców oraz na uruchomienie aktywnej polityki środowiskowej, partycypacyjnej i społecznej, która wpisywać się będzie w ożywienie gospodarcze miasta oparte o aktywność mieszkańców, kreatywność i przywiązanie do tradycji.
 

11.04.2022

PODPISANIE UMOWY DOFINANSOWANIA W RAMACH PROGRAMU „ROZWÓJ LOKALNY"

Powołanie Szkoły Rzemiosł i Szkoły Liderów Miasta Cieszyn - będzie możliwe z dofinansowaniem Funduszy norweskich. Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda podpisał umowę dofinansowania w ramach Programu „Rozwój lokalny”. Cieszyn otrzyma ponad 15 mln zł na realizację planów rozwoju miasta.

- Efektem zainwestowania środków z Funduszy norweskich i środków krajowych będzie zwiększenie dostępności i atrakcyjności turystycznej Zamku Cieszyn. Miasto wykorzysta lokalne tradycje dla przemysłów kreatywnych. Zaplanowano uporządkowanie i wzbogacenie terenów zielonych na cele rekreacyjno-edukacyjne wokół miasta i w śródmieściu. Z tego skorzystają nie tylko mieszkańcy, ale także turyści - mówił minister Grzegorz Puda podczas uroczystego podpisania umowy, które odbyło się w siedzibie MFiPR.

Przygotowane plany: rozwoju lokalnego i instytucjonalnego przewidują wiele uzupełniających działań. Wcześniej udzielone szerokie wsparcie merytoryczne pomoże w przyszłości miastu skutecznie starać się o środki z innych źródeł, unijnych i krajowych.

Umowę na realizację projektu „Cieszyn – miasto samowystarczalne” podpisała w imieniu miasta Burmistrz Gabriela Staszkiewicz.

Fundusze norweskie i EOG
Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. Fundusze norweskie) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.

Pieniądze na rozwój polskich miast pochodzą ze specjalnej puli środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. W zamian za to te trzy kraje mają dostęp do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, mimo że nie są jej członkami.

Polska już po raz trzeci będzie korzystać z tych środków. Do dyspozycji na lata 2014-2021 mamy 809 mln euro. Umowa na realizację Programu „Rozwój lokalny" opiewa na sumę - 117,6 milionów, z czego 15 proc. tej kwoty, czyli 17,6 mln euro to wkład krajowy.

Tekst: gov.pl

Fotografia: Kinga Liwak

Informacja dotycząca plików cookies Strona korzysta z plików cookies w celu jej prawidłowego działania i realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, kliknij w przycisk "Rozumiem i akceptuję".

Rozumiem i akceptuję