Informatyczny System Osłony Kraju

INFORMATYCZNY SYSTEM OSŁONY KRAJU( ISOK)- zarządzanie kryzysowe w przypadku wystąpienia powodzi.

 

ISOK- projekt mający za zadanie opracowanie osłony społeczeństwa, gospodarki i środowiska przed skutkami powodzi oraz innymi nadzwyczajnymi zagrożeniami. W ramach projektu określono obszary, gdzie występuje niebezpieczeństwo dla życia i mienia, poprzez sporządzenie map zagrożenia powodziowego. Mapy przedstawiają wszystkie obszary, które zostaną zalane jeśli wystąpi wezbranie powodziowe. Projekt kierowany jest przede wszystkim do społeczeństwa dlatego, iż dzięki niemu każdy człowiek dysponujący dostępem do Internetu, będzie mógł osobiście sprawdzić czy zamieszkuje obszar zagrożony powodzią oraz w jakim stopniu. Przekazanie przez Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej ostatecznych wersji map jednostkom administracji, o którym mowa w art. 88f ust. 3 ustawy Prawo wodne nastąpiło w dniu 15 kwietnia 2015 r. Mapy oraz wszelkie informacje znajdują się pod adresem: http://www.isok.gov.pl/pl/mapy-zagrozenia-powodziowego-i-mapy-ryzyka-powodziowego. Mapy w wersji kartograficznej w formacie pdf dostępne są na Hydroportalu KZGW, pod adresem: http://mapy.isok.gov.pl.
        Jednym z powodów powstania projektu była Dyrektywa 2007/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dn. 23 października 2007 r. w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim, potocznie zwana Dyrektywą Powodziową, która weszła w życie 26 listopada 2007 r. Nakłada ona na państwa członkowskie obowiązek przygotowania dokumentów planistycznych w zakresie zarządzania ryzykiem powodziowym oraz zapewnienia społeczeństwu dostępu do ich wyników.
       

Korzyści, jakie niesie ze sobą ten system, to:

- ograniczenie strat spowodowanych występowaniem zagrożeń powodziowych;

- umożliwienie właściwego planowania przestrzennego szczególnie w kontekście zagrożeń powodziowych występujących w dolinach rzek, także tych, które powstaną w wyniku awarii urządzeń wodnych, szczególnie obwałowań rzek;

- umożliwienie podejmowania rozsądnych decyzji inwestycyjnych w kontekście obszarów narażonych na wystąpienie powodzi;

- zwiększenie poczucia bezpieczeństwa społeczeństwa;

- ograniczenie ofiar w ludności w związku z występowaniem żywiołów, w szczególności powodzi;

- sprawne funkcjonowanie systemów zarządzania kryzysowego w kwestii zagrożeń powodziowych.

Więcej informacji pod adresem: http://www.isok.gov.pl oraz  http://www.kzgw.gov.pl

Dodatkowe informacje